VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společnost problémy matek zlehčuje, pomáhají jim centra

Kostelec nad Orlicí - Mateřská centra se v posledních letech stávají diskutovaným tématem. Proč ale vznikají a k čemu slouží? Pokusíme se na to odpovědět prostřednictvím výsledků studie,která proběhla v loňském roce v našem kraji. „Zatímco před rokem 1989 zůstávaly matky na mateřské dovolené jen pár měsíců a pak děti šupem odeslaly do jeslí a samy se vrátily do garantovaného zaměstnání, dnešní maminky zůstávají s dětmi na mateřské „dovolené" nejčastěji 3-4 roky," říká Jitka Prossová z kosteleckého mateřského centra Cvrček.

25.2.2015
SDÍLEJ:

Mateřská škola Holubova v Hradci Králové.Foto: Martin Jílek

Z hlediska psychického vývoje dítěte je tento nový přístup bezesporu tím nejzdravějším a odborníky nejdoporučovanějším. Avšak z hlediska psychiky matek, dlouhodobě odříznutých od pracovních a společenských kontaktů, je toto období velmi náročným. Pokud pak má žena dvě nebo více dětí , může strávit na mateřské dovolené i více než čtvrtinu svého produktivního života. V této nezanedbatelné části života se přitom převážně věnuje sice nezbytným a vyčerpávajícím, avšak rutinním a monotónním činnostem (kašičky, plínečky, bábovičky a podobně).

Naše společnost, včetně té odborné, přitom tyto činnosti nijak morálně nedoceňuje a problémy matek na mateřské přehlíží a hrubě bagatelizuje.

„Tento postoj okolí v některých ženách na mateřské potom ještě více prohlubuje pocity zbytečnosti, nenaplněnosti a nedocenění," popisuje Jitka Prossová.

Aby se ženy dostaly do společnosti a přitom neměly pocit, že zanedbávají své mateřské povinnosti, začala spontánně již před 24 lety vznikat i u nás tzv.mateřská centra. Především tato centra usilují o to, aby izolace rodičů z důvodu péče o malé děti nevystupovala jako jeden z faktorů jejich sociálního vyloučení a diskriminace.

Předností a silou mateřských center je jejich svépomocný princip, díky kterému mohou pružně reagovat na potřeby a požadavky dané komunity v konkrétním čase a místě. Proto se také konkrétní programy jednotlivých center liší podle aktuálního složení jejich členů někde se více zaměřují na finanční či zdravotní gramotnost, jinde na další profesní vzdělávání a jinde zase na podporu kulturního života v regionu.

To, že programy mateřských center fungují, prokazují mj. i souhrnné výsledky provedeného průzkumu, které vykazují snižování výskytu negativních jevů u klientek mateřských center, znázorněné v následujícím grafu.

S programem našeho kosteleckého mateřského centra Cvrček se můžete pravidelně seznamovat na stránkách Zpravodaje, na www.cvrcek.org nebo na facebooku. Všechny programy jsou přístupné i zájemcům ze široké veřejnosti, a proto se nemusíte ostýchat zajít na přednášku nebo kulturní či vzdělávací akci, která by vás zajímala, i když zrovna nejste na mateřské.

Jitka Prossová

Autor: Barbora Zemanová

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení