VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šperky, květináče i přátelství. To vše vzniká v dílně Helpionu

Rychnov nad Kněžnou – „Zjistila jsem třeba, že se nebojím šicího stroje, který jsem dříve neuměla ovládat," říká jedna ze dvou žen, které zůstaly poslední před třetí odpoledne v jedné ze dvou dílen obecně prospěšné společnosti Helpion.

17.3.2014
SDÍLEJ:

RUKODĚLNÉ DÍLNY už pomohly najít práci řadě lidí, kteří by jinak zůstali bez zaměstnání. Nově se učí dodržovat pracovní morálku anebo bezpečnostní předpisy.Foto: Iva Chvojková Růžičková

Už skoro rok zde vznikají rukodělné výrobky – mimo jiné třeba šperky, malované květináče, výtvarná díla, hračky, vánoční věnce a upomínkové předměty, klienti se učí také pracovat na lupénkové pile a opravují nábytek.

Můžeme ukázat, 
co v nás je

„Díky tomu, co jsme se tu naučili, si zkrášlujeme i vlastní domovy," vypráví klientka, která ze zdravotních důvodů přišla o práci a cestu k rozvoji své kreativity našla díky projektu Cílem je zaměstnání, který zajišťuje společnost Helpion, jež se snaží pomáhat lidem, kteří to v životě neměli nikdy lehké.

„Mimoto se tu sešla skvělá parta přátel, a hlavně je příjemné, že nás to baví. To, co se naučím, pak můžu naučit i své děti a tvořit s nimi doma. Právě jsme vyrobili reklamní ceduli a malovali jsme na nákupní tašky textilními barvami. Bez této zkušenosti bych nikdy nezjistila, že umím malovat. Můžeme ukázat, co v nás je. – Bude mě mrzet, až projekt skončí."

Do současné doby bylo v rámci projektu podpořeno celkem 32 klientů, z toho 23 úspěšně absolvovalo motivační aktivity a 16 klientů získalo zaměstnání v rukodělné dílně. Dvanáct osob svou účast v projektu předčasně ukončilo. Taková je bilance projektu, který funguje od února 2013. Poměr žen a mužů je takřka vyrovnaný.

„Několika klientům se po účasti v projektu podařilo najít zaměstnání," odpovídá Hana Bláhová, ředitelka Helpionu, na otázku efektivity projektu.

Práci v dílně může vykonávat jen ten, kdo projde motivační částí projektu, který má usnadnit cestu k zaměstnání, tzv. Job klubem. Ten zahrnuje například nácvik přijímacího pohovoru.

Do motivačních aktivit patří i praktická příprava na zaměstnání formou přímého nácviku v dílně. Klienti se znovu učí dodržovat pracovní dobu, dodržovat pokyny k práci, udržovat svěřené nářadí apod. Projekt je určen osobám z Rychnovska, které jsou více než pět měsíců vedeny v evidenci úřadu práce.

Iva Chvojková Růžičková

Autor: Redakce

17.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení