Lidovci a komunisté, na kterých závisí výsledek únorového boje o Hrad, jsou ve svých názorech rozpolceni i na východě Čech.
Vyplývá to z ankety, kterou Deník provedl mezi východočeskými poslanci a senátory.

„Je to opravdu půl napůl. Jiří Hanuš řekl jen to, že ne Klause, Pavel Severa je nerozhodnutý, Petr Pithart je pro Švejnara, Ludmila Müllerová a Václav Koukal své preference tají,“ vypočítal východočeské poslance a senátory jejich krajský mluvčí Tomáš Zdechovský.

Nesedí ani jeden

A komunisté své preference také tají. „Čas máme do 7. února. Dali jsme najevo naše kritéria a požadavky na kandidáty, podle kterých se budeme rozhodovat. A zatím je nesplňuje ani jeden. Teď opravdu nemáme žádného favorita,“ řekla náchodská poslankyně za KSČM Soňa Marková.
Narozdíl od lidovců mluvila opravdu v množném čísle. Tedy, jak se komunističtí zákonodárci dohodnou. Marková ale odmítla, že hodlá poslušně dbát stranické disciplíny.

„Stranické doporučení má vliv. Abych hlasovala proti zbytku strany, muselo by být její rozhodnutí v protikladu k mému svědomí. To ale v tuto chvíli není,“ dodala. Minimálně dva komunistické hlasy dopomohly Václavu Klausovi na Hrad už před pěti lety.
Poslanců a senátorů za ČSSD a ODS je zbytečné se na prezidentské favority ptát. Východočeští sociální demokraté podporují v souladu s Lidovým domem Švejnara, občanští demokraté“ pochopitelně Klause.

Vše bude jinak

A „zeleného“ poslance nemáme ve východních Čechách ani jednoho. U Strany zelených má jinak Švejnar hlasy jisté.
Ale všechno může být nakonec úplně jinak. Volba prezidenta je totiž, jak známo, tajná.

Jak se volí český prezident

První kolo:

prezidentem je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. V opačném případě se do 14 dnů koná druhé kolo volby.

Druhé kolo:

sem postoupí kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů ve Sněmovně, a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu. Zvolen je ten, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů. Jinak se do 14 dnů koná třetí kolo volby.
Třetí kolo: je zvolen ten, kdo získá nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů. Pokud ani tak nebudce zvolen, konají se nové volby.

Třetí kolo:

je zvolen ten, kdo získá nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů. Pokud ani tak nebudce zvolen, konají se nové volby.