VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokolníci opanují třicet honiteb

Opočno – „Lidé mohou čtyřnohého tvora ovládat násilím a jinými prostředky.

6.10.2010
SDÍLEJ:

Sokolníci v Opočně.Foto: Jan Ježdík

Zato ptáka, který krouží vysoko ve vzduchu, může zajmout a vycvičit jen lidský duch.“ Se slovy dávného sokolníka Bedřicha II. z Hohenštaufu organizátoři Mezinárodních sokolnických setkání v Opočně plně souhlasí. „Sokolnictví je považováno za ušlechtilý způsob lovu, při němž člověk pouze pozoruje na jedné straně úchvatné schopnosti dravců a na straně druhé neméně obdivuhodné únikové reakce zvěře,“ dodává jeden z pořadatelů, současný předseda českých sokolníků Petr Zvolánek.

Letošní Mezinárodní sokolnické setkání bude v Opočně probíhat od 7. do 9. října, ve více než třiceti honitbách budou lovit skupiny s orly, sokoly, rarohy, jestřáby, káněmi Harrisovými a rudochvostými.

Dospělí návštěvníci i děti si mohou ráno prohlédnout na sto loveckých dravců umístěných v parku před letohrádkem (hlavní vchod z Kupkova náměstí je zpřístupněný), zúčastnit se sokolnických nástupů a výřadů na nádvoří zámku, po domluvě případně i lovů v honitbách. Ve čtvrtek a v pátek jsou nástupy od 10 hodin, v sobotu pak již od 9 hodin, protože od 10 hodin jsou tradiční ukázky dravců pro veřejnost na Vodětínském kopci nedaleko vlakového nádraží pod Opočnem. Výřady ulovené zvěře jsou každý den od 19 hodin.

Program je bohatý, organizátoři věří, že se letošní 43. ročník vydaří stejně jako ty minulé. Setkání v Opočně prý patří mezi nejprestižnější světové sokolnické akce, přijedou sem již tradičně hosté z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a Anglie, letos výjimečně i sokolník z Kazachstánu. Čím Opočno přitahuje? „Tradice zdejších sokolnických setkání je zcela výjimečná. A to nejen tím, že je spjata s tak nádherným prostředím vyhlášeného zámku a přilehlého parku, ale také s městem, které je po všechna ta léta vynikajícím hostitelem sokolníků a mnoha obdivovatelů dravců. Zároveň za udržení této tradice vděčíme všem myslivcům, do jejichž honiteb jezdíme lovit. Vzorně pečují o zajíce, bažanty a další druhy lovné zvěře. Bez jejich obětavé práce by naši dravci nemohli předvést své vrozené lovecké schopnosti, rozvinuté sokolnickým výcvikem,“ vypočítává opočenská plus Petr Zvolánek a dodává, že město pomohlo i letos, kdy jsou z důvodu rekonstrukce Trčkova náměstí a Zámecké ulice podmínky trochu ztížené.

„Museli jsme vyřešit především problém s parkováním pro sokolníky. Trčkovo náměstí, kde pravidelně parkují, nám ještě nebylo předáno, probíhají tam poslední práce. Schválili jsme tedy možnost parkování na ploše Kupkova náměstí, z toho důvodu jsou odvolány čtvrteční trhy. Udělali jsme maximum, jsem rád, že se vše podařilo vyřešit,“ potvrzuje starosta Štěpán Jelínek, podle kterého sokolníci k Opočnu neodmyslitelně patří a vynechání setkání si, podobně jako většina místních, nedovede představit.

Dana Marková

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení