V Bartošovicích v O. h., Bystrém, Kounově a Olešnici jsou rozzlobeni a chtějí podat protest. Jednání České pošty považují za podvod. „Venkov se prý má rozvíjet, ale tohle je přeci pravý opak,“ zní argumenty.

„Přestože bylo původním cílem nejprve jednat se starosty dotčených obcí, rozhodli jsme se seznam zveřejnit už nyní. Považujeme to za prospěšný krok, který přinese klid do míst, kterých se změna nedotkne,“ uvádí v tiskovém prohlášení mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Starostové postižených obcí na Rychnovsku však úsporný krok pošty považují za podvod. „Listonoši byli v pohraničí jediní, kteří se pravidelně vídávali se starousedlíky na samotách. To již zrušili a teď nám chtějí vzít i poštu? Sama pošta hlásá, založte si účty u Poštovní spořitelny. A my si pak budeme jezdit pro peníze do Dobrušky? To je sprostý podvod,“ reagoval na informaci bysterský starosta Václav Drašnar.

I když obce stárnou, protože mladí lidé odcházejí do měst, zrušení pošty se nedotkne jen starších a nemobilních občanů. „Copak si mohou mladí a zaměstnaní lidé brát dovolenou, aby si jeli pro dopisy a doručenky? Pošta jen zdražuje, ale lidem již určitě neslouží,“ míní Drašnar, který je rozhodnutý podat protest proti rušení jejich pošty.

Stejného názoru je i jeho kolega z Bartošovic v O. h. „Venkov se má rozvíjet, ale tohle je přeci přesný opak. U nás žije většina starších obyvatel, kteří poštu využívají. Tímto krokem pošta jen dokazuje, že již nemyslí na lidi a pouze se snaží vydělat. A navíc za každou cenu,“ uvedl starosta Kostas Kotanidis, který je také rozhodnutý napsat dopis na ředitelství České pošty.

V Kounově kvůli rušení pošty dnes pořádají i mimořádné zasedání zastupitelů. „Je to nehorázné a krátkozraké opatření, které udělal někdo od stolu. Právě si připravuji materiál pro kolegy na jednání. Krok pošty je i předzvěst postupného rušení vesnic,“ reagoval na dotaz Zdeněk Šrytr, jenž podporuje reakce dalších postižených obcí.

Také Jiří Moravec, starosta Olešnice u Rychnova n. K., je znepokojen. „Připravujeme stavební parcely, abychom zvýšili počet obyvatel, a oni nám zavřou poštu. To je prostě nesmysl. Nikdo se s námi nebaví a direktivně se to dozvíme. To že je služba lidem?“ argumentuje olešnický starosta, který před čtrnácti dny projednával s poštou úpravu otevírací doby a za čtrnáct dní dostal zprávu o uzavření zařízení. „Ani její zaměstnanci to do poslední chvíle nevěděli. Co je to za jednání?“ dodal Jiří Moravec.

„Pošta se pro rušení rozhodla pro zásadní nevytíženost poboček, a tím také značné ekonomické ztráty,“ uvádí v tiskovém prohlášení dále tisková mluvčí s tím, že kvůli výdajům na provoz těchto poboček přichází Česká pošta ročně o 32 milionů korun.

Zrušené pobočky by pravděpodobně ve většině případů nahradila pojízdná pošta, která by přijížděla v pravidelný čas. Kamenné pobočky by mohly přežít tam, kde by na sebe obec vzala část nákladů.