VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Souhlasí s odbory, ale učili

RYCHNOVSKO - Školy, které se včera zapojily do stávky, upozornily rodiče na tuto skutečnost dopisem, jehož autorem je František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu školství.

5.12.2007
SDÍLEJ:

Stávka učitelůFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Většina škol se zapojila do stávky. Ty, které jsou dotované, podporovaly své kolegy morálně, ale výuku nezrušily.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje neměl ani včera kompletní přehled stávkujících škol. „Školní zařízení nejsou povinna nám tuto informaci sdělovat. Přesto některé školy spadající pod nás oznámily svůj záměr zapojit se do stávky. Jde o několik desítek škol,“ uvedl včera Imrich Dioszegi, mluvčí úřadu.
Pokračoval, že na Rychnovsku se do stávky zapojilo dobrušské i rychnovské gymnázium, rychnovské střední odborné učiliště, speciální základní školy a další.

Morální podpora

I když se protestní akce pedagogů nezúčastnila všechna školní zařízení, zástupci mnohých z nich se netají tím, že požadavky odborářů plně morálně podporují. Tak se vyjádřili například učitelé kvasinské základní školy.

Vděk obci

„Dnes učíme stejně jako každý jiný den. Jsme malou školou, kterou musí dotovat obec. Jde ročně o částku pětašedesát tisíc jen na mzdy našich zaměstnanců,“ sdělil ředitel Vladimír Kalous. Pokračoval, že navíc ve škole ani nemají odbory.

„Nikdo z pedagogů není v odborech. To ale neznamená, že s odboráři nesouhlasíme. Naopak. Školství má potíže a finance tu citelně chybí. Naše škola akci podporuje pouze morálně. Nemůžeme a nechceme si však dovolit zavřít školu. Jsme rádi, že nás obec dotuje, a proto nehodláme působit zbytečné potíže především rodičům,“ vysvětlil Kalous. Zdůraznil, že na stanovisku se shodli všichni zdejší pedagogové.

Kvasinská škola je už nyní podstatně větší měrou odkázaná na svého zřizovatele, tedy obecní úřad, než jiná zařízení. Dobšík v dopise varuje, že situace může být ještě horší:

„V současné době se většina škol potýká s nedostatkem finančních prostředků a s problémy, jak finančně zabezpečit učebnice a učební pomůcky pro své žáky. Chybějící prostředky budou muset školy vyžadovat na svém zřizovateli, případně na Vás rodičích.“

„Stávkou nic nezmůžou. Ve škole platíme rok co rok více. Každé pololetí přispíváme několika stovkami na kopírování a podobně. Zřejmě budeme muset platit víc, vždyť v médiích jasně říkají, že peníze na školství nejsou,“ komentovala situaci Jana Faltysová, maminka dvou školáků z Rychnova nad Kněžnou.

 

Odbory informovaly rodiče o důvodech úterní stávky formou dopisu podepsaného předsedou Českomoravského odborového svazu školství Františkem Sobčíkem. „Především je to náš nesouhlas se záměrem vlády snižovat výdaje na školství, nesouhlas se snahou státu převést zodpovědnost za financování některých služeb poskytovaných voblasti regionálního školství a doposud garantovaných státem (učební pomůcky, učebnice, další vzdělání…) na zřizovatele, resp. Na Vás rodiče. Nesouhlasíme také se snížením reálných platů ve školství jako sdůsledkem navrhovaného rozpočtu. Takový přístup si zaměstnanci školství jistě nezaslouží,“ je část citace dopisu adresovaného rodičům.

 

OTÁZKA DNE: Co říkáte stávce učitelů?

 

Lída Pollakova, Rychnov nad Kněžnou: Domnívám se, že jednodenní stávkou se stejně nic nevyřeší. Hlavně stávkují lidi, kteří to nemají zapotřebí. Jejich platy rozhodně nejsou malé.

Lada Janušová, Častolovice: Stávka učitelů? Proč ne? Já s nimi souhlasím, musí se přeci také nějakým způsobem projevit. Za to, co všechno dělají a jakou mají odpovědnost, neberou tak hodně peněz.

Jakub Bergr, Masarykova ZŠ Rychnov n. K.: Co říkám na stávku? Stávka je v pohodě. Hlavně, že nemusíme jít do školy a máme volno. Nejsem proti tomu, aby se stávkovalo častěji.

Martin Němec, ZŠ Javornická, Rychnov: Všichni jsou rádi, že nemusí o školy. Na jeden den se jim to stávkování ani nevyplatí. Měli by protestovat alespoň týden, nebo klidně měsíc.

5.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení