VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy řeší nedostatek volných tříd

Rychnovsko - Studenti posledních ročníků středních škol budou od letošního roku své vzdělání ukončovat státní maturitní zkouškou.

31.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Přestože maturitu nanečisto nezvládl každý třetí student a dle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) ostrou zkoušku dospělosti nesloží asi pětina studentů, k jejímu navrhovanému zrušení nedošlo. Školy i samotní studenti jsou s tímto rozhodnutím již smířeni a na první státní maturity se pomalu připravují. Termíny, učebny, složení komisí jsou již stanoveny, školy ale řeší nedostatek volních tříd na výuku ostatních žáků.

Málo místa i učitelů

Státní maturita by měla poměřit kvalitu vzdělání studentů mezi jednotlivými školami. Pochybnosti o jejím přínosu má však nejeden ředitel.

„Po loňských generálních zkouškách nám přišly výsledky dvakrát a ani jednou nebyly správné, takže se připravenosti ostrých zkoušek, které nás čekají, vcelku obávám. Každý rok organizujeme pro absolventy slavnostní vyřazení, což letos vzhledem k tomu, že o úspěšnosti studentů budeme obeznámeni nejdříve až po 17. červnu, není možné naplánovat,“ informoval ředitel Střední školy a Podorlického vzdělávacího centra v Dobrušce Vladimír Voborník.

Podobný názor sdílí vedení VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou. „Kolem celého projektu je nesmírné množství administrativy, která přípravu testů zbytečně komplikuje. Dříve se maturovalo v květnu během několika dní, letos to je v našem případě květen i červen. Dle mého názoru mohla být organizace státních maturit jednodušší. Dále před námi stojí úkol sestavit náhradní plán výuky ostatních ročníků, protože kapacita tříd a vyučujících bude během zkoušek maximálně vytížená,“ uvedl tamní ředitel Hynek Martinek.

S tímto nedostatkem se však potýká více škol. „Od dubna do června u nás maturuje na pět tříd. Studenti musí být řádně rozděleni a každý z nich obsadí jednu lavici, to znamená, že z kapacitních důvodů zřejmě v těchto dnech nebude moci probíhat klasické vyučování,“ prozradil své obavy Vladimír Voborník.

Studenti dostali v rámci povinných zkoušek na výběr dvě formy obtížnosti, a sice základní a vyšší. Tu si svobodně zvolili již na podzim. Možnost výběru se týká češtiny, cizích jazyků, matematiky a od roku 2012 rovněž občanského a společenskovědního základu a informatiky.

V případě nepovinné zkoušky z předmětů jako je matematika, cizí jazyk, občanský a společenskovědní základ a informatika si student volí základní či vyšší úroveň. U těch skutečně nepovinných předmětů, to znamená fyziky, chemie, biologie, dějepisu, dějin umění a zeměpisu, je k dispozici pouze test jedné úrovně, a sice vyšší.

O nepřipravenosti finančně velmi nákladného projektu svědčí 12 tisíc chybně opravených testů při loňské generální zkoušce. To však není důvod k tomu, aby se od nápadu jednotné formy zkoušek ustoupilo.

Autor: Jolana Zeidlerová

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení