VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školka změní zahradu. Děti využijí novou přírodní učebnu

Rokytnice v O. h. - Mateřská škola v Rokytnici se dočká dalších změn. Tentokrát zde vznikne přírodní hřiště a také učebna pro ruční práce. Stavební náklady se vyšplhají do řádu milionů.

18.9.2015
SDÍLEJ:

BUDOVA MATEŘSKÉ ŠKOLY v Rokytnici po rekonstrukci. Teď ji čeká nová zahrada. Foto: MŠ RokytniceFoto: Zdroj redakce

V loňském roce již byla zrekonstruována celá budova. V současné době chtějí ale ve městě dále pokračovat ve vylepšení celkového vzhledu budovy, a to hlavně jejího okolí.

„Jedná se o pokračování kompletního obnovení areálu mateřské školy, kdy na její zateplení navazujeme dalším krokem, kterým je revitalizace zahrady a její přeměna na přírodní hřiště," vysvětluje starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.

Zahrada by měla být v novém ještě letos, a to patnáctého listopadu. Děti si zde budou užívat na prolézačkách, nebude chybět ani bludiště a takzvané paměťové chodníčky. Ve školce si nově i ti nejmenší vyzkouší práci na zahradních záhonech, kde si sami i něco vypěstují. Kromě celkové revitalizace zahrady by zde měli dát dělníci do pořádku také opěrnou zeď.

Stavební práce budou pokračovat také po zimní odmlce. Na jaře zde mají v plánu začít s přestavbou skladovacího domku. Z něho vznikne přírodní učebna pro ruční práce. Z nové učebny se budou moci děti radovat již v květnu. Do konce dubna má být totiž její přestavba hotová. „Celkové stavební náklady dosáhnou letos a v příštím roce částky 5 milionů. Tento projekt je spolufinancován z operačního programu Životní prostředí," dodává Petr Hudousek.

Přestavěný skladovací domek budou ve školce využívat jako přírodní učebnu. „Vznikne taková výtvarná dílnička, v níž si děti vyzkouší například výrobu keramiky. Naučí se zde základy pracovní výchovy," shodují se pracovníci mateřské školy.

V roce 2014 byla budova mateřské školy v Rokytnici zateplena. Dělníci vyměnili okna, rozvody a také opravili historické pískovcové schodiště.

Budova, ve které mateřská škola v Rokytnici v Orlických horách sídlí, byla dostavěna v roce 1872 jako německá obecná a měšťanská škola.

Svému účelu sloužila až do roku 1945, kdy ji vystřídala česká škola, která zde působila do roku 1961, poté se přestěhovala do budovy nové základní školy.

Historickému rázu budovy prý také velmi uškodil socialistický zásah, který zničil hlavně exteriér. Hlavní úpravy na budově probíhaly v devadesátých letech, kdy se zde vyskytovalo veliké množství radonu, muselo se udělat nové odvětrání.

I přes různé rekonstrukce se naštěstí dochovaly některé archiválie, včetně školní kroniky z roku 1872, která je dnes uložena v okresním archivu v Rychnově nad Kněžnou.

V depozitáři města se také nacházejí dvě pamětní desky, které připomínají dobu a osobnosti, kdy byla původní škola dostavěna.

Autor: Stanislava Preclíková

18.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení