VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola pro život: sportovní výchova i ekologie

Skuhrov nad Bělou - Do zdejší Základní školy dochází téměř 190 žáků z místa i okolních obcí. Pedagogický sbor tvoří 14 učitelů a vychovatelka školní družiny. Ředitelkou školy je Hana Brandejsová. Od září 2007 probíhá ve škole výuka podle vzdělávacího programu Škola pro život, který je zaměřen především na sportovní výchovu a ekologii.

3.8.2009
SDÍLEJ:

Ze života Základní školy ve Skuhrově nad Bělou. Foto: Archiv školy


Na podporu sportovní výchovy byla ve spolupráci s úspěšným lyžařským oddílem SKI Skuhrov nad Bělou založena sportovní třída. V rozšířeném počtu hodin tělesné výchovy se žáci pod vedením trenéra, kterým je bývalý reprezentant ČR v běhu na lyžích a olympionik Petr Michl, věnují kromě všeobecné sportovní výchovy hlavně běhu na lyžích.
Mladí závodníci velmi úspěšně reprezentují školu, oddíl i obec v rámci okresu, kraje a republiky. Titul mistr republiky v posledních letech získali žáci Josef Šabata, Karel Píč, úspěšné byly na Zimní olympiádě dětí a mládeže i žákyně Kristýna Holíková a Dagmar Hamerská.
Školní areál poskytuje dobré podmínky i pro ekologickou výchovu. Je zde učebna v přírodě, kterou žáci využívají při pěstitelských pracích. Škola je zařazena do sítě škol zabývajících se ekologickou výchovou s názvem M.R.K.E.V.
Ekologická výchova prolíná výukou již od 1. ročníku. Žáci se učí třídit odpad, sbírají starý papír, pravidelně sbírají léčivé byliny a pomerančovou kůru. Nedílnou součástí je i účast v přírodovědných soutěžích Mladý zahrádkář a Poznávání přírodnin. V těchto soutěžích vynikají Nicole Tobišková, Lukáš Poláček a Monika Novotná. Nejlepším výsledkem za poslední roky je 3. místo v národním kole soutěže Mladý zahrádkář, které letos vybojovala v Kroměříži Nicole Tobišková.
Do výuky jsou průběžně zařazovány nové metody a projekty, jejichž cílem je vzbudit u žáků zájem o vzdělávání, spojit teorii s praxí a naplnit tak naše školní heslo, kterým je v úvodu citované: „Škola pro život.“

Jiří Nedomlel

Školství ve Skuhrově nad Bělou má dlouholetou historii. První zmínky o škole ve Skuhrově sahají až do roku 1648.Vyučovalo se v dřevěné chalupě o jedné světnici, která patřila místnímu zvoníkovi. V roce 1812 byla postavena první zděná budova školy u místního kostela. Po 100 letech obec Skuhrov vystavěla na své náklady novou školní budovu, která byla již umístěna v centru obce. Vyučovat se v ní začalo ve školním roce 1912-1913. Postupně se přistavovaly další budovy, které spolu s hřištěm a pozemkem na pěstitelské práce vytvořily uzavřený školní areál.

V roce 1998 byl tento školní areál zasažen ničivou letní povodní. Nejvíce byla postižena hlavní budova, kde hladina dosáhla výšky 50 cm, voda zaplavila původní tělocvičnu, učebny a byt školníka. Následné škody byly odstraňovány až do podzimních měsíců. Po delších jednáních se obci podařilo získat státní dotaci na celkovou rekonstrukci školy a přístavbu nové tělocvičny.

A tak v roce 2002 při Dnu otevřených dveří si veřejnost mohla prohlédnout novou tělocvičnu s posilovnou a sociálním zázemím, spojovací chodbu mezi hlavní budovou a budovou I.stupně i učebnu informatiky s 15 pracovními místy. Dále vznikla moderně vybavená učebna fyziky a chemie s kabinetem. V budovách byly provedeny telefonní a anténní rozvody, bezpečnostní a signalizační zařízení a mnoho dalších úprav. Součástí rekonstrukce byly i konečné terénní úpravy, výstavba skleníku a domečku pro výuku pěstitelství. Celková hodnota díla dosáhla zhruba 38 mil. Kč.

V roce 2007 proběhla kompletní rekonstrukce školní kuchyně a přístavba školní jídelny v celkové hodnotě díla cca 19 mil.Kč. Dnes skuhrovská škola upoutá každého návštěvníka příjemným uceleným areálem s moderním zařízením, které poskytuje všechny podmínky pro výchovu a vzdělávání mladé generace. (jn)
3.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Začínají kurzy pletení z pedigu

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Východní Čechy, Dvůr Králové - Pětiletá samice ohroženého nosorožce dvourohého Eliška zemřela. Příčinou smrti nadějného jedince je podle královédvorské zoo nešťastná náhoda.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení