VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škody v obcích se poměrně liší

Rychnovsko - Někde jsou ztráty na majetku po povodni značné, jinde se nestalo takřka nic. Starostové kritizují nedostatek informací.

27.7.2011
SDÍLEJ:

Region spláchla velká vodaFoto: Pavel Štěpán

Povodňová vlna z uplynulého pátku pomalu opadla, tudíž nastal čas úklidu, nezbytných oprav a sčítání škod. Ty však zdaleka nejsou všude stejné. Některé obce v povodí rozvodněných toků nebyly zasaženy prakticky vůbec, ovšem na jiných místech řeší, jak uhradit mimořádné výdaje.

V Kounově ještě škody nevyčíslili, ale za nejvíce zasaženou místo označují zatáčku v místní části Rozkoš, kde voda z Dědiny poškodila opěrnou zeď a strhla část silnice. Ta je nyní průjezdná jen jedním jízdním pruhem. Na jiných místech jsou podemleté břehy a zanesené mostky. „Problém je v tom, že Lesy ČR se k problému nehlásí. Ale když jde o něco jiného, tak se rozhodně staví za to, že jsou majitelem těchto malých toků,“ uvedl starosta Jaroslav Bašek.

Řada občanů také měla zatopené sklepy. Žádnou materiální ani jinou pomoc nikdo obci nenabídl. Spolupráci s integrovaným záchranným systémem hodnotí starosta jako problematickou. „Potřebovali jsme zajistit jeden dům na Šedivinách, ale na žádost o pytle nám lidé z pracoviště krizového řízení sdělili, že nám žádné neposkytnou, a abychom si obvolali zemědělské podniky v okolí,“ stěžoval si Jaroslav Bašek.

Starosta dodal, že jinak žádná komunikace ze strany státních institucí neproběhla. Pouze ráno obdrželi jeden telefonát s upozorněním na možnou hrozbu.

Dále po proudu řeky Dědiny je situace odlišná. V obci Dobré nezaznamenali praktický žádné škody. „Nikdo s námi nespolupracoval, vše jsme zvládli vlastními silami. Naši hasiči museli odstranit jednu spadlou kládu z koryta,“ řekl starosta Ladislav Michl.

V Mastech ohrožovala voda dva domy, ale místní hasiči situaci zvládli, díky čemuž k žádným výraznějším škodám nedošlo. „Pouze nedávno opravovaný splav je částečně podemletý, vzniklá škoda se zatím obtížně odhaduje,“ dodal starosta obce Bílý Újezd Zdeněk Arnošt.

V nedalekém kamenolomu také nedošlo ke škodám na majetku, jelikož technika byla z preventivních důvodů umístěna do vyšších poloh a byl zasypán brod přes řeku.

Zcela jiné jsou následky v Podbřezí. Starosta vyčíslil předběžný odhad škod na obecním majetku na dva miliony korun. Škody na jiném majetku nedokáže odhadnout. V obci byl kromě jiného poškozen asi stometrový úsek silnice. Největší problém očekávají při opravě mostku v lokalitě Chábory.

Co se týče spolupráce se státními institucemi, dává za pravdu svému kolegovi z Kounova. „Tato povodeň se vyznačuje absolutním nezájmem všech složek. Integrovaný záchranný systém vůbec nefungoval a neobdrželi jsme žádné informace, že se něco bude dít. Byl tu jen přenosový vůz České televize, ale jinak se o nás nikdo nezajímal,“ neskrýval rozhořčení starosta Antonín Novotný.

Dobu oprav neodhadl, protože bude záležet na spolupráci s jinými orgány. „Dlouhodobý problém je s mostem pod zámkem, v jehož blízkosti usilujeme o vyhloubení odlehčovacího ramene řeky, protože ta opakovaně zaplavuje hřiště u školy,“ dodal Novotný.

Autor: Michal Friček

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení