Na operačním středisku hasičů se ozve telefon, zpráva o požáru, záplavách, dopravní či jiné nehodě. Rozsvítí se poplachová světla, z reproduktorů se ozve ohlášení místa a druhu události. Hasiči se po skluzu dostanou k vozům. Počítačový program řídí vše, otevře i vrata před technikou, která bude vyjíždět (cisterna, žebřík apod.), automaticky spustí semafory na silnici. Zaznamená všechny časy: kdy byla zpráva přijata, kdy vozy přijely na místo či hlášení hasičů vysílačkou. Tak bude přibližně vypadat výjezd hasičů z jejich nové stanice v areálu Na Spravedlnosti, kterou v sobotu veřejnosti představil Hasičský záchranný sbor (HZS) v Rychnově nad Kněžnou v den oslav 40 let od vzniku první profesionální jednotky hasičů ve městě.

„Vše bude automaticky řídit poměrně složitý počítačový systém,“ vysvětluje ředitel HZS v Rychnově n. K. Jiří Oberreiter a ukazuje na stovky metrů kabelů smotaných do ohromných klubek, která jsou připravená v místnosti, jež bude sloužit jako centrum počítačové sítě v nové požární stanici. Ta vyrostla mimo centrum města. I z toho vyplývají výhody a především lepší podmínky pro zázemí hasičů, a jejich techniky, která bude nyní parkovat na jednom místě, a tím pádem především pro lepší pracovní možnosti záchranářů. Získají zde rovněž moderní výcvikové trenažéry a sportoviště.

Stále skloňovanou a největší výhodou nového areálu bude bezpečnější a rychlejší výjezd a nesrovnatelně lepší zázemí.

Výhody

Dostatek prostoru hasičům v jejich dosavadním sídle nyní na křižovatce u okresního soudu chybí. Řidiči jejich vozů nemají příliš mnoho prostoru, hrozí zde také kolize s projíždějícími auty. „Když přijede nějaká návštěva, nemá ani kde zaparkovat,“ doplnil ředitel rychnovských hasičů Oberreiter.

Hlavní předností nové stanice bude hladké vyjíždění záchranářů. „To je v našich stávajících prostorech pod zámkem hodně problematické. Tady sice budeme vyjíždět na hlavní tah, ale z obou stran budou semafory, které provoz dopředu zastaví,“ upřesnil Oberreiter a doplnil, že mimo centrum rovněž nebudou nikoho obtěžovat hlukem.

Stávající hlavní budova v Kolowratské ulici, v níž hasičský sbor sídlí, byla dokončena v tzv. tehdejší Akci Z v roce 1976. „Jak já říkám i v podobné kvalitě. Některé tamní rozvody už značně dožívají,“ podotkl ředitel HZS v Rychnově. U nové základny vznikne pro trénink hasičů rozlehlé hřiště, v hlavní budově velká tělocvična, posilovna, šatny, sprchy a zázemí pro reálný počet hasičů.

Také zásahová vozidla, která se nyní v zimě těžko v mrazu umývají, se budou čistit ve vnitřním, vytápěném mycím boxu.

Průmyslová zóna

Kladem je i blízkost průmyslové zóny Solnice – Kvasiny, navazující na kvasinskou automobilku Škoda Auto. Díky rozvoji této zóny mohla hasičská základna vzniknout. Ze státních prostředků na infrastrukturu zóny (cca 1,7 miliardy korun) byla financována právě i výstavba hasičského areálu za více než 200 milionů korun, se kterou se začalo v květnu roku 2009. Investorem je Královéhradecký kraj. Stavba má být dle smlouvy se stavební firmou dokončena do poloviny prosince letošního roku. „Po dokončení Královéhradecký kraj předá stavbu Hasičskému záchrannému sboru Královéhradeckého kraje, protože my tady v Rychnově nemáme právní subjektivitu,“ vysvětlil Oberreiter. Poté se stanice vybaví, oživí a vyzkouší se počítačové sítě. Zahájení ostrého provozu předpokládá Oberreiter na jaře příštího roku.

Spokojenost s důstojným a praktickým areálem neskrývají ani samotní členové hasičského sboru, stejně tak jako návštěvníci areálu. „Budeme tu mít kompletní zázemí, techniku nebudeme mít rozmístěnou po celém Rychnově, ale v jednom objektu, stejně tak jako všechny služby a dílny. Nejsme v památkové zóně, nebude taky tak složitý výjezd. Je to asi jedna z nejmodernějších stanic v kraji,“ shrnul klady vyšetřovatel rychnovských hasičů Jiří Václavík.

Zájem veřejnosti o stanici, o simulované zásahy hasičů, ale také obdiv k jejich práci neskrývali návštěvníci areálu, kterých se během soboty přišlo podívat kolem čtyř tisíc. Někteří lidé v komplexu hledali i konkrétní hasiče, jimž chtěli poděkovat, jako například studnař Josef Škoda, bývalý dobrovolný hasič z Českého Meziříčí: „Vděčím jim za život. Je to právě deset let, kdy mě vyhrabali ze studny. Při práci mě zavalily dva metry zeminy, pět hodin na mně dělali. “

Sbor

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje v Rychnově nad Kněžnou má v současnosti 69 členů, z toho 16 v požární stanici v Dobrušce. Ve 24hodinovém provozu slouží denně 12 hasičů, (2 na operačním středisku, 10 na výjezdy), 16 hasičů pracuje v běžném provozu (servis pro výjezdové hasiče atp).