VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šest miliard investuje stát do průmyslové zóny na Rychnovsku

Rychnovsko - Vláda po několika odkladech konečně schválila aktualizaci vládního usnesení z roku 2015 o rozvoji průmyslové zóny Solnice - Kvasiny. Namísto původně plánovaných 3 miliard poputuje na Rychnovsko dvojnásobná částka.

13.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Ve vládou schváleném materiálu jsou jednoznačně dané tituly, obce tak dostanou peníze přímo na konkrétní projekty. Jen Rychnov nad Kněžnou má těchto projektů sedm, osmým je obchvat města. Královéhradecký kraj také počítá s rozvojem rychnovské nemocnice a přístavbou zařízení a budov u průmyslové školy. „Do Rychnova půjde řádově 250 milionů plus náklady na obchvat, které jsou sice předběžně vyčísleny, jaká bude skutečná částka teprve ukáže čas, domnívám se ale, že to bude přibližně tři čtvrtě miliardy,“ říká starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa a dodává: „To teprve ukáže čas, jestli je to částka dostatečná, samozřejmě se počítá i s finanční spoluúčastí města.

Mezi další priority Rychnova nad Kněžnou, města, kterého se rozvoj průmyslové zóny týká zásadním způsobem, patří například prodloužení cyklostezky od Solnice až za Pelclovo nábřeží, a zbudování osvětlení až na rozhraní Solnice a Rychnova, aby se cyklisté vyhnuli hromadnému oboustrannému provozu na silnici I/14 a nevznikaly tak časté konflikty mezi cyklisty a chodci, kteří tudy chodí ve skupinkách do zaměstnání.

Pro Rychnov je důležitý nový kamerový systém

„Pokud se vám tady pohybuje 1500 chlapů v produktivním věku, kteří ve volném čase nemají co dělat, žijí způsobem práce, hospoda, postel, tak z toho pak vyplývají jen přestupky a nekorektní jednání. Pocit lidí, kteří tady trvale žijí je momentálně narušený,“ naráží rychnovský starosta na zvýšený počet přestupků i trestných činů, v souvislosti s rozšířením průmyslové zóny. Proto se chystá zbudovat v ulicích města nový kamerový systém, který by tomu měl zamezit.

Dalším stěžejním bodem je výstavba nájemních bytů. Těch by mělo v následujících čtyřech letech vyrůst kolem stovky. Důvodem je hlavně to, že tady lidé pronajímají v 90. letech zprivatizované byty, a tím pádem vznikají další, prakticky nelegální ubytovny, se kterými ale město nemůžeme nic dělat. Lidé, kteří v nich bydlí produkují odpad, za který ale neplatí, protože nejsou přihlášeni k trvalému pobytu. „Jedna z cest je mít tady nájemní byty, aby se lidi mohli rozhodnout – dobře, chceme tady bydlet, chceme tady pracovat. Podmínkou bude přihlášení k trvalému pobytu a tím pádem získá město podíl na sdílených daních, který v tuto chvíli nemá,“ dodává Jan Skořepa.

A přidává i další plány na využití peněz ze státní kasy – například vybudování nových parcel na výstavbu rodinných domů, přeměnu bývalé budovy kina v městskou knihovnu nebo rekonstrukci atletického sportoviště.

Ilustrační fotografie.

Prioritou Solnice je obchvat

Ten povede z kruhového objezdu směrem na Domaším, dále přes řeku estakádou, bude míjet sportovní areál a bude napojen pod benzinovou pumpou směrem k Ještěticím.

„Aktuálně v tuto chvíli je pro nás dalším palčivým problémem rekonstrukce společenského domu. Právě probíhá výběrové řízení a je to pro nás momentálně nejdosažitelnější projekt, který se začne pravděpodobně realizovat už letos,“ říká starosta Solnice Jan Hostinský.

Zdali do průmyslové zóny skutečně poputuje vládou slíbených 6 miliard je zatím stále otázkou. „Nemohu vyloučit, že dojde k dílčím změnám. Vím, že ministerstvo financí má k této sumě výhrady, ale je nutné podotknout, že těch šest miliard se nevyčerpá za jediný rok. Musíme rozdělit všechny projekty do rozumného časového horizontu,“ řekl při poslední návštěvě Rychnovska Bohuslav Sobotka.

Autor: Ilona Dvořáková

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení