VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení Orion pomáhá dětem již jedenáct let

Rychnov nad Kněžnou - Občanské sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem ORION existuje již 11 let. Po celou svoji dobu se snažíme pomáhat rodinám v okrese Rychnov nad Kněžnou, které mají dítě s postižením – tělesným, mentálním či kombinovaným a které se nacházejí v nepříznivé sociální situaci.

12.4.2010
SDÍLEJ:

Akce občanského sdružení Orion.Foto: ARCHIV/Orion

Poskytujeme dvě sociální služby – osobní asistenci a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Tato druhá služba byla zařazena od června 2009 jako součást tříletého individuálního projektu Služby Sociální prevence v Královéhradeckém kraji, je financována z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního projektu Lidské zdroje a zaměstnanost.


OS ORION sídlí v Rychnově nad Kněžnou, nedaleko Poláčkova náměstí, ve druhém patře budovy bývalé České pojišťovny. Pronajaté prostory jsou bezbariérové, prostorný výtah sem snadno vyveze i vozíčkáře.
Uživateli této služby jsou rodiče a jejich děti s handicapem ve věku od 1 do 26 let, kteří se chtějí, navzdory svému postižení, aktivně zapojit do činností běžného života.


Dětem nabízíme různé rozvíjející aktivity – s výtvarnou či hudební tematikou, nezapomínáme ani na procvičování těla při různých sportovních činnostech, využíváme i aktivity, kdy hlavní „učitel“ je pes a kůň. Děti se formou hry učí větší samostatnosti a soběstačnosti, učí se dodržovat denní řád a respektovat stanovená pravidla. V důvěrně známém prostředí se učí plnit úkoly, které jsou pro ně připraveny – vždy s ohledem na míru jejich postižení. Všechny kroužky vedou odborníci, kteří mají velké zkušenosti s dětmi s handicapem, dětem pomáhají asistenti – pracovníci v sociálních službách.


Dospělí využívají poradenství, odborné konzultace. Rodiče tak ví, kde mohou získat potřebné informace, odpovědi na otázky, které jim přináší život s dítětem s postižením.
Ale nemusí se jednat přímo o konkrétní otázky, často pomáhá i jenom ten fakt, že si mohou popovídat o své situaci, o tom, co je trápí nebo z čeho mají radost. Někdy při tom ukápne i nějaká ta slzička, za kterou se tady opravdu nikdo nemusí stydět. A pro to je v ORIONU vytvořené zázemí, které je sice ohraničené pracovní dobou, ale leckdy dochází i k povídání mimo tuto dobu a nikdo se na hodinky nekouká. A úplně ideální podmínky k tomuto „poradenství“ a konzultacím jsou vytvořené na společných akcích – ať sportovního, kulturního či rekondičního charakteru.
V roce 2009 úspěšně proběhly např. tyto akce – Rozloučení se školním rokem na hřišti Penalta v Korytech u Kostelecké Lhoty, ORION CUP v Albrechticích nad Orlicích – den plný soutěží pro děti i dospělé, spojený s tenisovým turnajem, víkendové pobyty v Liberci, Čenkovicích či v Deštném v Orlických horách, letní rekondiční pobyt u Bystřice nad Pernštejnem, poznávací cesty pro děti do blízkého okolí – do Nového Města nad Metují a Pekla, prohlídka firmy Auto SAS v Solnici.


Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou právem zařazeny mezi preventivní služby. Péče o dítě s handicapem je velice náročná – jak psychicky, tak často i fyzicky. Nestačí pouze pomoci dítěti. Svoji pozornost si zaslouží celá rodina - nabízíme jim speciální programy, aby se předcházelo negativním dopadům této tíživé situace, aby nedocházelo k vyčerpání, k vyhoření sil a energie. Vzájemnou podporou se daří lépe vyrovnávat s těžkostmi, které jim nachystal život. A díky tomu všemu je na našich akcích slyšet smích, radost a dobrá nálada – rodiny se aktivně účastní, využívají volné chvíle, aby byly spolu.


Je vidět, že služby OS ORION jsou využívané v celém rozsahu – jsme jedinou organizací v našem regionu, která se zabývá touto problematikou. A práce neubývá – naopak – služba je stále žádanější. To, že tento typ poskytované sociální služby je potřebný, je poznat na tom, že stále přichází nové rodiny s prosbou o pomoc v jejich nelehké situaci. V roce 2009 využívalo tyto služby 64 rodin z rychnovského okresu, což bylo 220 uživatelů.

Bližší informace o naší činnosti získáte na www.os-orion.cz.

PharmDr.Ilona Mikušová,
Mgr. Miroslava Červinková

12.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení