V Hotelu Havel totiž v pátek poprvé oficiálně ochutnali tři druhy piva z Městského Podorlického pivovaru s kapacitou 1000 hektolitrů. Začal tak Týden rychnovského piva.

Zatímco již během dopoledny ochutnávali štamgasti Hotelu Havel v pivnici desítku Rychnovský Zilvar, polotmavou jedenáctku Rychnovský Kaštan a dvanáctku Rychnovská Kněžna, oficiální degustaci zahájili v restauraci až rychnovský starosta Jiří Rokl a majitel areálu Jan Mikš, kterému byl v roce 1993 provoz sodovkárny spolu s objektem ve značně zchátralém stavu vrácen v rámci restituce.

„Původní Trčkův zámek z 15. století přebudovala Kolowratská vrchnost na pivovar V roce 1913, a to 8. října, pronajala objekt Janu Mikšovi za roční nájemné 7.500 korun,“ zavzpomínal na svého dědečka restituent a doplnil, že výstavbou minipivovaru se vrátil k rodinné tradici a pevně věří, že rychnovské pivo naváže na svou oblíbenost v regionu z minulého období.

Jak doplnil Jiří Rokl, firma Městský Podorlický pivovar s.r.o. byla založena v červnu 2008. Čtvrtinovým společníkem je Rychnov nad Kněžnou, zbývající část vlastní Podorlická sodovkárna, která vybudovala minipivovar. „Ochutnakl jsem zatím Kněžnu a chutná mi. Jsem rád, že se nám podařilo obnovit tradici realizací podnikatelského záměru, což je určitě dobrovu vizitkou pro naše město,“ bilancoval starosta.

Hodně hektolitrů kvalitního piva popřáli osmdesátému minipivovaru v ČR i současný předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal a jeho předchůdce Stanislav Procházka, bývalý ředitel Pražských pivovarů. „Věřím, že Vladimír Černohorský, který měl všechno na starost, je zárukou kvality,“ dodal František Šámal.

Poradce v oboru kvasové chemie tvrdí, že město, které nemá pivovar, není městem. „Pro začátek jsme připravili tři druhy kvasnicového piva, které jsou základním nosným sortimentem rychnovského pivovaru. Pro mimořádné události však počítáme i s extra třináctkou Habrovák,“ prozradil Vladimír Černohorský.