„Počátek celého projektu regenerace se odvíjí od přelomu roku 2008 a 2009, kdy byla zahájena projektová příprava podkladů pro obnovu zeleně ve vytipovaných lokalitách po městě. Mezi lokality byly zařazeny městské parky, hřbitovy, sídliště Trávník, Sibiř, alejová stromořadí, plochy kolem bazénu a kolem komunikace do osady Končiny," prozradila Martina Langerová z odboru výstavby a životního prostředí.

Celý projekt byl v roce 2010 předložen spolu se žádostí o finanční dotaci na Státní fond životního prostředí. Dotace byla schválena a odsouhlasena v druhé polovině roku 2014. Následně bylo připraveno výběrové řízení na realizační firmu a ta již byla vybrána.

„Hlavním cílem celé akce je obnovit původní symetrie parkových úprav, více oslunit prostory pro odpočinek na lavičkách a vytvořit esteticky zajímavější a barevnější přírodní prostředí ve městě," popsala Marina Langerová.

Obyvatelé města byli na počátku letošního března překvapeni zvukem motorových pil a radikálnějším kácením vzrostlých stromů a keřů v daných lokalitách. Ke kácení byly projektem určeny dřeviny poškozené, nemocné, proschlé, jejichž aktuální stav již nezajišťoval bezpečný pohyb po veřejných plochách. „V několika případech došlo k odkácení stromů i z hlediska estetického či konkurenčního růstu přehoustlých, historicky nevhodně vysazených dřevin," vysvětluje úřednice.

V současné době již byla zahájena další etapa prací, spočívající v pěstebním opatření a v ošetření dřevin v korunách stromů převážně zdravotními řezy. V korunách vysokých stromů bude možné celé léto pozorovat profesionální práci stromolezců, kteří se pomocí soustavy lan velice lehce pohybují mezi větvemi.

„S podzimem pak přijde významná etapa projektu, a to výsadby nových stromů a keřů. Celkové číslo vysazených dřevin činí 6067 kusů, z toho bude 318 stromů, k poměru pokácených stromů je to téměř třikrát více. Dosadby se týkají všech lokalit, nejvíce se budou osazovat plochy v okolí bazénu a dále dojde k vytvoření funkčního lokálního biokoridoru Končiny," sdělila Martina Langerová. Jeho hlavní funkcí je vyřešení protierozního a protipovodňového opatření mezi zemědělskými bloky. Jeho krajinářská funkce v podobě doprovodné silniční zeleně je také důležitá. „Rozsahem prací a finančním rozpočtem v částce 3,5 milionu korun s 80 % financováním ze státního fondu je celý projekt regenerace pro město velice významný," vysvětlila Martina Langerová.

V rozsahu všech již rozpracovaných a připravovaných jiných akcí pro rok 2015 by pro město nebylo reálné tento projekt realizovat samostatně.

Ve městě zbývá stále dostatek veřejného zeleného prostoru, který je potřeba upravit ošetřit a regenerovat s cílem vytvořit příjemné prostředí i pro mladé generace.

Na tyto plochy se již město zaměřuje menšími projekty a jejich realizace bude pokračovat průběžně během roku i následujících let.