VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychnov investuje do zeleně

Rychnov nad Kněžnou - Město se v letošním roce zaměřilo na zlepšení kvality veřejné zeleně. Prioritním úkolem v zásazích do zeleně je zahájení realizace projektu „Regenerace zeleně města Rychnov nad Kněžnou". Souběžně s touto náročnou akcí budou dále probíhat drobnější zásahy a úpravy do vzrostlé zeleně, okrasných záhonů a trávníků.

16.6.2015
SDÍLEJ:

Městský uřad Rychnov n. K.Foto: DENÍk/Miloslav Dostálek

„Počátek celého projektu regenerace se odvíjí od přelomu roku 2008 a 2009, kdy byla zahájena projektová příprava podkladů pro obnovu zeleně ve vytipovaných lokalitách po městě. Mezi lokality byly zařazeny městské parky, hřbitovy, sídliště Trávník, Sibiř, alejová stromořadí, plochy kolem bazénu a kolem komunikace do osady Končiny," prozradila Martina Langerová z odboru výstavby a životního prostředí.

Celý projekt byl v roce 2010 předložen spolu se žádostí o finanční dotaci na Státní fond životního prostředí. Dotace byla schválena a odsouhlasena v druhé polovině roku 2014. Následně bylo připraveno výběrové řízení na realizační firmu a ta již byla vybrána.

„Hlavním cílem celé akce je obnovit původní symetrie parkových úprav, více oslunit prostory pro odpočinek na lavičkách a vytvořit esteticky zajímavější a barevnější přírodní prostředí ve městě," popsala Marina Langerová.

Obyvatelé města byli na počátku letošního března překvapeni zvukem motorových pil a radikálnějším kácením vzrostlých stromů a keřů v daných lokalitách. Ke kácení byly projektem určeny dřeviny poškozené, nemocné, proschlé, jejichž aktuální stav již nezajišťoval bezpečný pohyb po veřejných plochách. „V několika případech došlo k odkácení stromů i z hlediska estetického či konkurenčního růstu přehoustlých, historicky nevhodně vysazených dřevin," vysvětluje úřednice.

V současné době již byla zahájena další etapa prací, spočívající v pěstebním opatření a v ošetření dřevin v korunách stromů převážně zdravotními řezy. V korunách vysokých stromů bude možné celé léto pozorovat profesionální práci stromolezců, kteří se pomocí soustavy lan velice lehce pohybují mezi větvemi.

„S podzimem pak přijde významná etapa projektu, a to výsadby nových stromů a keřů. Celkové číslo vysazených dřevin činí 6067 kusů, z toho bude 318 stromů, k poměru pokácených stromů je to téměř třikrát více. Dosadby se týkají všech lokalit, nejvíce se budou osazovat plochy v okolí bazénu a dále dojde k vytvoření funkčního lokálního biokoridoru Končiny," sdělila Martina Langerová. Jeho hlavní funkcí je vyřešení protierozního a protipovodňového opatření mezi zemědělskými bloky. Jeho krajinářská funkce v podobě doprovodné silniční zeleně je také důležitá. „Rozsahem prací a finančním rozpočtem v částce 3,5 milionu korun s 80 % financováním ze státního fondu je celý projekt regenerace pro město velice významný," vysvětlila Martina Langerová.

V rozsahu všech již rozpracovaných a připravovaných jiných akcí pro rok 2015 by pro město nebylo reálné tento projekt realizovat samostatně.

Ve městě zbývá stále dostatek veřejného zeleného prostoru, který je potřeba upravit ošetřit a regenerovat s cílem vytvořit příjemné prostředí i pro mladé generace.

Na tyto plochy se již město zaměřuje menšími projekty a jejich realizace bude pokračovat průběžně během roku i následujících let.

Autor: Redakce

16.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení