VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybu na častolovickém praporu opět probodne šíp

Častolovice - Návrh, který vychází ze znaku, byl již zaslán komisi, která by měla zasednout v březnu.

29.2.2012
SDÍLEJ:

PRAPOR SE VYBÍRAL ZE TŘÍ NÁVRHŮ. Rozhodování bylo těžké, protože byly například připomínky ke druhé hřbetní ploutvi, která častolovickou rybu údajně degraduje na neexistujícího tvora živočišné říše, k barevnému provedení vlajky, tloušťce ryby a podobněFoto: Archiv

Letos mají Častolovice opravdu velký důvod k oslavám. První zmínka o městysi se totiž našla v roce 1342, to znamená, že slaví již své 670té narozeniny.

Jedním z hlavních vrcholů slavnosti, které propuknou patnáctého června, bude i odhalení nového praporu. Ten se však teprve musí schválit. Návrh pochází z dílny Zdeňka Velebného z Ústí nad Orlicí, který je heraldikem a tvůrcem mnoha znaků a vlajek.

Oslovili tři firmy

S nabídkou na vytvoření nového symbolu byly osloveny tři vyšívací firmy, ale nakonec se vybíralo ze tří praporů Zdeňka Velebného. Ten při návrhu praporu vycházel ze skutečnosti, že by bylo vhodné zachovat pokud možno co nejvěrnější podobu znaku a tento zapracovat do výsledného motivu.

Radnice nyní odeslala žádost do Parlamentu České Republiky, aby jim podobu praporu odsouhlasil. „Komise by měla zasedat někdy v březnu. Když bude vše v pořádku, tak nám ho pan Velebný i vyrobí,“ uvedla starostka Častolovice Jarmila Novohradská.

Prapor městyse bude prý vypadat velice jednoduše, protože musí vycházet ze znaku. Na modrém poli bude uprostřed položená žlutá ryba prostřelená bílým šípem. Na znaku je totiž ryba zlatá a šíp stříbrný.

„Prapor bude požehnán v pátek pře oslavami, to znamená patnáctého června, a pak by měl následovat varhanní koncert, protože v kostele jsou nově opravené varhany,“ prozradila Jarmila Novohradská.

Zlatý hřeb oslav?

Hlavní oslavy výročí se budou konat v sobotu šestnáctého června na Sokolské zahradě, kde vystoupí různé hudební a taneční skupiny. Další program se bude odvíjet podle toho, kolik městys sežene sponzorských darů.

Zlatý hřeb dne však starostka prozradit nechce. „To je zatím tajemství. Je to totiž otázka peněz, takže nechci zbytečně vypouštět dopředu nějaké informace,“ řekla starostka.

Vyvrcholení oslav bude v neděli, kdy vystoupí školní akademie. Radnice také zvažuje, zda uspořádá posezení zastupitelů zvolených od roku 1990 a jestli pozve i rodáky z Častolovic. „Vše je ale ještě zatím s otazníkem,“ dodala starostka.

První písemná zmínka o Častolovicích pochází z roku 1342, kdy český král Jan Lucemburský na žádost Půty z Častolovic povyšil zdejší dvorec na městys.

Jaká jsou pravidla pro vznik praporu

• je nutno dbát pevně stanovených zásad heraldické disciplíny

• obecní prapor by měl odpovídat podobě obecního znaku

• není-li možné navázání na historickou pečetní a razítkovou symboliku, nastupují alternativní tématické okruhy, například symbolické vyjádření místního světce či patrona, odkaz na význačné události či pověsti v dějinách

• ideálním případem je kombinace pruhů, barevně odvozených z tinktur znaku – ovšem v současnosti jsou již tyto možnosti vyčerpány. Proto má prapor obce stejnou či velmi podobnou kompozici jako obecní znak

 

Autor: Kamila Císařová

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení