VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co ochrání krajinu, suchý poldr, nebo vodní nádrž ?

DOBRUŠSKO - Jaká nádrž v Mělčaneh nejlépe ochrání oblast před povodněmi? Zástupce neziskových organizací, člen ČSOP Jaroměř Martin Hanousek diskutoval o tomto problému včera více než hodinu v on–line rozhovoru se čtenáři Rychnovského deníku na jeho internetových stránkách.

23.10.2007
SDÍLEJ:

Martin Hanousek odpovídal on-line.Foto: DENÍK/ Jan Ježdík

Ekolog Martin Hanousek odpovídal čtenářům Rychnovského deníku.


Mám z těch sporů ohledně výstavby přehrady zmatek. Nevidím důvod, proč ne přehradu. Vysvětlete mi to. Není tu žádná chráněná flora, ani živočichové. Nechápu ten váš odpor proti přehradě. Suchý poldr by navíc hyzdil krajinu. (Monika Janečková)


Chráněných živočichů a rostlin zde průzkum zjistil kolem 47 druhů. Dále je zde řada druhů, které jsou velmi významné, avšak nejsou zákonně chráněni. Místo má parametry evropsky významné lokality především pro 3-4 druhy. Výskyt těchto živočichů je vázán především na úsek, který by byl zdevastován výstavbou vodní nádrže, jelikož ostatní úseky se podařilo zlikvidovat či znehodnotit vodohospodářům především v 30. a 70. letech 20. století.


Vaše argumenty pro suchý poldr zní pro laika jako logické. Avšak musím oponovat: Vodní nádrž by nebyla velká, nebyl by zásah do krajiny tak radikální. Z dlouhodobého hlediska máte pravdu, ale nyní nevidím žádného potenciálního investora, který by vyřešil návrat krajiny do původního stavu. Řešit situaci musíme teď. Nezapomeňme, že všude žijí i LIDÉ! (Blanka Čiháčková, místostarostka Dobrušky)


Snažím se šířit nikoliv argumenty své, ale názory odborníků, které jsou kdesi skryty v nevábných dokumentacích k onomu dílu. Zásah do krajiny hodnotili odborníci z Jihočeské univerzity, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, CHKO Orlické hory, Ministerstva ŽP, Krajské hygienické stanice…atd. Jsou proti variantě vodní nádrže.

Výmluvy s nedostatkem financí jsou liché, když je na přehradu 576 milionů. Možnosti financování doporučuji konzultovat s Ministerstvem ŽP, správcem toku Povodí Labe.

V současné době do naší republiky poplyne obrovské množství finančních prostředků v souvislosti Operačními programy EU. Velká výzva pro obce! Osobně jsem zvědav, jak so s ní poradí?

Jaké existují alternativy k přehradě, které by dokázaly vyřešit problém s povodněmi? (Tomáš Hojný)


Varianty lze rozdělit na dvě základní kategorie - jsou to technická a pak přírodě blízká opatření. K protipovodňové ochraně: Máme dvě varianty technické, které předkládá Povodí Labe - vodní nádrž a pak tzv. suchou nádrž poldr. Obě jsou si z hlediska ochrany rovnocenné. Výhoda technických opatření je, že jsou relativně rychlá!

Přírodní opatření jsou dlouhodobá, ale přináší ještě řadu dalších funkcí a určitě bychom na ně neměli rezignovat naopak - jedná se o revitalizace toků, změnu lesního hospodaření atd. Jako naprostou prioritu vidíme ochranu a obnovu rozlivových oblastí.


Jednoznačně jsem pro nádrž. Je nutné uvažovat globálně. Vy si prosazujete suchý poldr, tvrdíte, jak vám záleží na přírodě a klidně necháte rok co rok umírat ryby. (rybář)


Tak to ale vůbec není. Naopak s vámi rybáři zcela souhlasíme v tom, že umírání ryb následkem nízkých průtoků je skutečně problém.

Jaké je podle nás řešení? Opět se musím odkázat na to, že největší škody na toku učinili vodohospodáři regulacemi a odvodněním.

Ochranáři spolu s rybáři by měli prosazovat revitalizaci toku Dědiny - my v tomto již činíme kroky. Sám jistě víte, že průtok není jediným kritériem. Důležité je obnovit tok tak, aby vypadal jako v místě, které chce Povodí Labe vodní nádrží zdevastovat.

Kompletní rozhovor naleznete ZDE (klikni).

23.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení