VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Konkurenci si ještě nestihla „oťukat“

Vrbice - Starostka Vrbice Drahomíra Kuběnková si je vědoma, že za úspěchem její obce je především práce občanů.

28.8.2012
SDÍLEJ:

Vrbice podruhé Vesnicí roku Královéhradeckého kraje. Gratulovat přijel i hejtman Lubomír Franc, kterého po obci provedla sama starostka.Foto: Michal Friček

Na vítězství své obce v krajském kole soutěže Vesnice roku mají zásluhu patrně všichni obyvatelé Vrbice. Největší tíha odpovědnosti a koordinace úsilí ostatních ale ležela na starostce Drahomíře Kuběnkové, která je ve vrcholné komunální funkci teprve první volební období.

Ocenění v soutěži Vesnice roku není první v historii obce. Můžete popsat ta předchozí?
Již v roce 2004 jsme vyhráli krajské kolo soutěže Vesnice roku. Následně se nám podařilo uspět i v republikovém finále. V mezidobí jsme se ještě jednou přihlašovali v roce 2007, ale bez úspěchu.

Jak dlouho vykonáváte svou práci pro obec a co je při ní nejtěžší?
Ve funkci starostky jsem teprve dva roky, ale v zastupitelstvu jsem byla již po dvě předchozí volební období. Nejtěžší je dosáhnout na laťku, kterou jsme si již v roce 2004 postavili hodně vysoko. Když totiž obcí, která si na začátek vyvěsí cedulku „Vesnice roku", projíždí nějaký návštěvník, rozhodně od ní neočekává málo.

Prozradíte svým kolegům starostům recept na úspěch?
Je to hlavně o spolupráci všech občanů. K úspěchu by nestačilo mít pěknou rozhlednu nebo opravené chodníky. Neméně podstatné je to, že během roku děláme celou řadu kulturních akcí. Naši občané také věnují obci stovky hodin práce, za níž dostávají jen malé pohoštění. Bez těchto brigád bychom těžko něco dokázali. Tak se nám třeba podařilo zrealizovat i stavbu rozhledny, která si vyžádala relativně malé náklady a dnes je velkým turistickým lákadlem. Když jsme podávali přihlášku, málokdo věřil v nějaký úspěch. Já jsem také říkala, že nám vlastně o nic nejde, a ono to vyšlo.

Co vše se u vás podařilo od prvního vítězství v soutěži?
Jsem hrozně ráda, že se nám podařila opravit zvonička, do níž je nainstalováno automatické zvonění. Zvoní nám v poledne a večer. Také jsme u nás měli setkání Vrbic, při kterém byla zvonička slavnostně požehnána. Dále jsem opravili hasičskou zbrojnici nebo chodník před obecním domem.

Plánujete nyní další investice?
Potřebovali bychom opravit obecní vodovod, který slouží už od padesátých let, takže se obáváme možných poruch. Již delší dobu se uvažuje o výstavbě kapličky, pro níž máme i vybrané místo. K realizaci však dojde pouze za předpokladu, že tento záměr podpoří zastupitelstvo.

Troufnete si odhadnout své šance v republikovém kole a zjišťovala jste něco o konkurenci?
Záleží na komisi, ale všechny obce mají stejné šance. Ještě jsem neměla čas, abych další obce poznala.

FOTOGALERII z oslav titulu Vesnice roku Královéhradeckého kraje najdete ZDE.

Autor: Michal Friček

28.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kam o víkendu na fotbal?

Dobruška. Ilustrační foto.

Svatováclavské slavnosti začaly

Na úvod VBL basketbalisté Rychnova hrají dvakrát doma

Rychnovsko - Kam za sportem o víkendu v okrese:

V Českém Meziříčí slaví Den Sokola

České Meziříčí - Den ve znamení pohybu začíná v sobotu 9 hodin, o hodinu později se očekává příjezd sletové štafety z Opočna, která připomene konání XVI. Všesokolského sletu.

Hráčky Dobrušky a Dobrého vstupují do nové sezony

Dobruška, Dobré - O víkendu odstartuje úvodními zápasy nová florbalová sezona. V ženských ligových soutěžích má Rychnovsko dvojnásobné zastoupení díky týmům FBC Dobruška a FBC Dobré.

Pec pod Sněžkou provoní guláše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Markéta Hrubešová, Pavel Nový nebo rodák z Trutnova a absolvent tamního gymnázia Robert Jašków, který prožil dětství v Peci, se v sobotu postaví za dýmající kotle. Na parkovišti u kapličky v Peci pod Sněžkou se zapojí do 11. ročníku oblíbené soutěže Krakonošův guláš.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení