VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledny se snad už dočkají

Deštné v Orlických horách - Proti výstavbě vyhlídkového bodu na Velké Deštné není žádná ze zainteresovaných stran. Vše je tak otázkou času.

27.2.2012
SDÍLEJ:

Rozhledna Borůvka.Foto: archiv autora

Nejvyššímu vrcholu rychnovského okresu i Orlických hor už dva roky něco chybí. Je to vyhlídkové místo, s nímž se museli turisté nedobrovolně rozloučit v roce 2010, kdy byla předešlá dřevěná rozhledna rozřezána.

Rozhledna je možná trochu nadsazené slovo, protože se jednalo spíše o větší myslivecký posed, který však byl hojně využíván návštěvníky hor. Výstavbě nové rozhledny se nikdo ze zainteresovaných nebrání, je však otevřenou otázkou, kdy na takovou možnost dojde.

„Jan Kolowrat Krakovský si vznik rozhledny na Velké Deštné přeje, ovšem za předpokladu, že bude zapadat do krajiny. Nemělo by to být nějaké železné monstrum,“ potvrdil Libor Krček ze Správy Kolowratských lesů.

Celá záležitost je prý ve fázi hledání možností projektu. Jasné však je, že budoucí rozhledna musí mít zcela jiné parametry než její předchůdkyně. „Minulá rozhledna byla postavena neoficiálně a skýtala pro uživatele některá rizika. Když pak byla skácena, byl z toho velký humbuk. Pokud dojde na výstavbu nové, bude samozřejmě podle všech bezpečnostních norem,“ dodal Libor Krček.

Majitel dotčených pozemků by prý dával přednost stavbě na bázi dřeva, která by respektovala okolní přírodu.

Se vznikem rozhledny počítá i územní plán Deštného v Orlických horách. Na něm se vedle obce podílela i Správa Chráněné krajinné oblasti. „Na tom místě je v územním plánu zakreslen vyhlídkový bod. Počítá se s omezením výšky asi na deset metrů a několika dalšími podmínkami,“ potvrdila starostka Deštného Alena Křížová.

Za dodržení stanovených parametrů by neměli se stavbou problém ani ochranáři. „I omezená výška by byla dostatečná, protože v místě je nízký porost. Našim představám by nejlépe odpovídala dřevo-kovová subtilnější konstrukce než třeba kamenná stavba,“ uvedl David Rešl, vedoucí správy CHKO.

Zároveň zdůraznil, že ochránci by byli proti snahám o instalaci jakýchkoliv vysílačů nebo radiokomunikační techniky, která by ráz krajiny citelně zasáhla.

Další organizací, které se existence či neexistence vyhlídkové věže nějak dotýká, je Horská služba. Rozhledna, z níž by návštěvníci vypadávali, by jí rozhodně na klidu nepřidala. Věž postavenou podle bezpečnostních standardů by ale uvítala. „Je to velice frekventované místo, kterým prochází i turistická značka, takže nehrozí nějaký odklon lidí do chráněného pásma. Určitě by to bylo plus pro lidi, takže bych to podporoval,“ uvedl Josef Šifra, náčelník Horské služby Orlické hory. Poznamenal, že předchozí rozhledna byla postavena spíše z recese, ale i tak svůj účel plnila a v současnosti chybí.

Autor: Michal Friček

27.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Cyklisté hodlají v sobotu otevírat novou sezonu

VERONIKA ČERVINSKÁ z Dobrušky.

Královna stráví noc na hradě Svojanov

V pátek budou v Kostelci létat čarodějnice

Kostelec nad Orlicí - Dům dětí a mládeže Kostelec nad Orlicí pořádá 28. dubna Čarodějnice, které se budou konat před hasičskou zbrojnicí.

Jako přistávání letadla, poznával hejtman zručnost lesníků

Královéhradecko, Trutnov - S výzvou vyzkoušet si práci na harvestorovém simulátoru v rámci úterní návštěvy České lesnické akademie v Trutnově si poradil hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán zdárně.

Farmářku naštvala arogance úředníků. Jediná žena dvacet let blokovala dálnici

Hradec Králové /VOLEBNÍ AUDIT DENÍKU/ - Projektová nepřipravenost? Výstavbu dálnice D11 daleko více zkomplikovala pře státu a farmářky Ludmily Havránkové. Táhla se dvacet let. Zarputilá farmářka měla své velké fandy i rozohněné odpůrce.

Cikánské toulky v Ohnišově se blíží

Ohnišov - Tradičně poslední dubnovou sobotu se v Ohnišově uskuteční jeden z nepopulárnějších turistických pochodů ve východních Čechách - Cikánské toulky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies