VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdávali vestičky, které zvýší bezpečí dětí

Lhoty u Potštejna, Rychnov nad Kněžnou - Preventivní akce mají děti upozornit na rizika spojená s pohybem na silnicích a naučit je základním pravidlům chování v běžném provozu

7.10.2011
SDÍLEJ:

Rozdávali vestičky, které zvýší bezpečí dětí Foto: Deník/Michal Friček

Děti z vesnické školky včera zprvu udiveně hleděly na nezvyklou návštěvu. Popovídat si s nimi o bezpečnosti na silnicích totiž přišli rychnovští policisté.

Počáteční ostych rychle ztratily a zapojily se aktivně do debaty. Ukázaly, že základní vědomosti jim nejsou cizí, ale zároveň vyplulo najevo, že někteří z rodičů nerespektují předpisy týkající se přepravy mladších osob, nad čímž přítomní policisté jenom nevěřícně kroutili hlavou. Policisté dětem na závěr rozdali reflexní vestičky.

„Při těchto akcích se zaměřujeme na mateřské školy v menších obcích, protože zde velmi často není možné využívat chodníky jako ve městech,” vysvětlila policejní mluvčí Alena Kacálková, proč byla vybrána tato škola, a dále poznamenala, že během letošního roku takto stihnou navštívit celkem čtyři školky. Akce nesoucí název „Jsme vidět” se uskutečnila ve spolupráci s Besipem a proto bude záležet hlavně na této organizaci, zda bude pokračovat i v příštím roce.

Není nutné dlouze zmiňovat, že podobné akce jsou potřebné. Je důležité působit na řidiče i na chodce, zejména pak malé děti. „Mohu uvést případ, kdy řidič projel na červenou přechod pro chodce v Solnici a následně porazil dítě. Naštěstí se to obešlo bez vážnějšího zranění. Mezi dospělými chodci jsme však na Rychnovsku řešili i smrtelné zranění,” uvedla Alena Kacálková.

Mezi nebezpečnými úseky policistka zmínila místo mezi Týništěm a Albrechticemi, kde řidiči většinou nerespektují omezení rychlosti a kudy chodí spousta dětí. Problémy jsou však ve všech větších městech. Z menších obcí je problematická třeba silnice přes Skuhrov nad Bělou.

Přitom nic nenasvědčuje tomu, že by se situace lepšila. Je tomu spíše naopak. Velice ohroženou skupinou jsou děti prvního stupně navštěvující druhou nebo třetí třídu. Ty již chodí bez doprovodu rodičů, ale nemají ještě dostatečné zkušeností.

Včera nešlo o jedinou akci zaměřenou na bezpečnost dětí v silničním provozu. Na dopravním hřišti v Rychnově na Kněžnou se uskutečnila Dopravní soutěž mladých cyklistů pro žáky pátých tříd základních škol. „Máme účast 64 dětí z 11 škol. Ty postavily celkem 16 družstev,” popsala Svatava Tichá, tajemník soutěže, a dodala, že jde hlavně o prověření znalostí nabytých ve čtvrté třídě.

Hodnocena byla pravidla silničního provozu po teoretické i praktické stránce, jízda zručnosti a poskytování první pomoci. „Akce má význam především pro školy, které nemají vlastní dopravní hřiště. Je hodně znát, kde se této problematice pedagogové věnují,” doplnil Aleš Lenfeld z Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou. Podle něj je často větší problém s dospělými cyklisty, kteří jezdí za snížené viditelnosti neosvětleni nebo pod vlivem alkoholu.

Jak jezdit na kole

- pokud je to možné, využívat sítě cyklostezek
- nejezdit pod vlivem alkoholu
- předvídat rychlost motorových vozidel
- používat ochrannou helmu i u skupin cyklistů, kterým to přímo neukládá zákon
- používat reflexní prvky jako je vesta nebo pruhy na oblečení
- za snížené viditelnosti jezdit se zapnutými světly nebo blikačkami
Jak správně přejít přechod pro chodce

- kde je to možné, využívat přechod pro chodce nebo podchod
- ať se děti postaví ze kterékoliv strany, nalevo budou mít auto vždy blíže, proto je nutné se podívat nejdříve doleva, pak doprava a ještě jednou doleva
- nevstupovat do vozovky před rychle jedoucím vozidlem
- nespoléhat na absolutní přednost na přechodu, protože často řidiči nevěnují okolí dostatečnou pozornost a nezastaví
- je dobré navázat oční kontakt s řidičem
7.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení