S myšlenkou rozložení dvouměsíčního volna od června až do září podle jednotlivých krajů si nyní pohrává ministerstvo pro místní rozvoj spolu s Asociací cestovních kanceláří České republiky.

Pomohlo by to cestovnímu ruchu i rodinám s dětmi, tvrdí asociace. Je to naprostý nesmysl, ohrazují se ředitelé škol v celé republice. Mezi vedením škol na Hradecku vyvolal návrh klouzavých prázdnin rozporuplné pocity. „Je to naprostá pitomost,“ shoduje se však většina z nich.

„Takové rozložení prázdnin funguje například v Německu, kde však mají spolkové republiky. U nás jsou dva měsíce červenec a srpen již tradicí. Nechápu, proč by se to mělo měnit. Přinese to akorát zmatky a komplikace s organizací,“ říká ředitel Základní školy Milady Horákové v Hradci Králové Miroslav Kudyvejs. Dodává, že k řešení by bylo více důležitějších věcí než „nepodstatné záležitosti“.

Škole by však nové rozložení prázdnin nijak výrazně život nekomplikovalo. Naopak výhody by podle příznivců návrhu získali především rodiče a cestovní kanceláře či agentury. Těm by se prodloužila sezona.

„Je to zajímavý návrh. Už nyní jsou rozloženy kupříkladu jarní prázdniny, tak proč by nemohly být takto koncipovány i letní. Navíc turistická zařízení by mohla být využívána po delší dobu, což by uvítali hlavně rodiče,“ uvedl starosta Libčan Jiří Polák.

Možnost vycestovat s dětmi školou povinnými i v červnu nebo v září, kdy jsou dovolené levnější, je právě jeden z důvodů, který uvádí Asociace cestovních kanceláří ČR.

„Je to úplně zbytečné. Bourá se tím akorát tradice. Pokud chtějí rodiče vzít své dítě na dovolenou také mimo vyhrazené dva měsíce, neděláme s tím problém. Stačí se jen domluvit na potřebných doplňujících úkolech, které školák udělá, aby dohnal učivo,“ vysvětlila ředitelka Základní školy v Chlumci nad Cidlinou Jana Bernartová.