VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radon ve školce? Uvidí se za rok

Borohrádek - Za tuto dobu se ředitelka dozví, zda se tento prvek v budově vyskytuje a v jaké míře. Zatím jde pouze o prevenci.

23.11.2011
SDÍLEJ:

Radon ve školce?Foto: Archiv

Nechat si změřit hodnoty radonu v budově mateřské školy se rozhodla ředitelka mateřinky v Borohrádku. Budova totiž prošla rekonstrukcí a navíc nabídka na zjištění hodnot přišla i od samotného krajského úřadu. Jenže město nabídku zpočátku odmítlo. Měření se totiž provádělo v polovině devadesátých let minulého století a tak se radní domnívali, že to alespoň prozatím stačí.

Ředitelka se však následně dozvěděla, že vše bude bezplatné a tak neváhala, a jednala na vlastní pěst. Návrh přijala a teprve poté vše oznámila městu. To nakonec dodatečný souhlas udělilo.

„Aniž tedy došlo k rozhodnutí rady, ona sama nabídku na měření radonu přijala. Rada zatím neměla informaci ohledně placení a následných postupů. Došlo tedy tak trochu k informačnímu šumu. Následně rada své stanovisko změnila a souhlas byl udělen,“ uvedl tajemník města Borohrádku Zdeněk Cablk.

Při průběžných jednáních ředitelky Ivy Jehličkové s pracovníky kraje padly otázky, zda nedošlo v nedávné minulosti ke stavebním úpravám na budově, jako je zateplení školky či výměna oken. „Když jsem řekla že ano,” uvedla ředitelka, „bylo mi doporučeno, tato měření zopakovat a to mne vedlo k mému rozhodnutí.”

Podle sdělení Zdeňka Cablka, kdy nejprve město nepovažovalo za nutné s ohledem na v minulosti zjištěné hodnoty, měřit radon znovu, Iva Jehličková jednala na základě nově získaných informací ve smyslu, že chceme mít jistotu, že vše je v pořádku, a budova nevykazuje škodlivé vlivy, zvláště když se jedná o děti.

„Musíme mít na paměti to, že se jedná o školní zařízení s velkou koncentrací dětí.”
Zdeněk Cablka, tajemník Borohrádku

„Také jsme usoudili, že od doby předchozího měření diagnostika dosáhla dalšího vývoje, takže není vyloučeno, že by se oproti minulosti některé zjišťované hodnoty mohly změnit,“ řekl pan Cablk.

„Pochopitelně předpokládáme, že se zateplováním a celkovou revitalizací budovy, hladina radonu nezvýšila, neboť použité materiály musí splňovat předepsané přísné hygienické normy, ale musíme mít na paměti to, že se jedná o školní zařízení s velkou koncentrací dětí a pedagogických pracovníků, a chceme mít jistotu, že prostředí, kde tráví nemalou část dne, nemá na jejich zdraví, negativní vliv,“ dodal Cablk.

Autor: Kamila Císařová

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Servírka, která pobodala přítele, čeká na nový rozsudek

Krajský přebor ve fotbale: MFK Nové Město nad Metují - SK Dobruška.

Petřík: Byl to zápas 'průser'

'ZUŠka' zve na koncert Dominika Gála

Rychnov nad Kněžnou - V koncertním sále Základní umělecké školy se v úterý koná recitál mladého talentovaného klavíristy Dominika Gála.

To byl lup! Ukradli šest motorek

Královéhradecko, Trutnov - Každoroční jarní závody enduro pořádané v Petříkovicích letos navštívili nenechavci, kteří způsobili škodu téměř 900 tisíc korun. Během páteční noci neznámý pachatel násilím vnikl do vozidla Citroen Jumper, ze kterého odcizil motocykl KTM 350 EXC EFI a motocykl KTM 300 EXC.

Majitel Juty: 'Zaměstnanci jsou ti, kdo rozhodují'

Královéhradecko - Největší podkrkonošský zaměstnavatel Jiří Hlavatý řeší budoucnost své Juty. „V příštích deseti letech budeme pokračovat v masivních investicích do modernizací všech čtrnácti závodů. Někde jde o udržení pracovních míst a výroby, jinde o její nárůst. Ale všude cílíme na zlepšení pracovních podmínek," říká majitel textilky.

Cesta ke slavnému pískovci? Trhaviny, bagry a sbíječky

Královéhradecko, Kohoutov - Pískovec z kohoutovského lomu je pro své jedinečné vlastnosti známý po celé Evropě. Obdivují ho lidé na Hospitalu Kuks, na Pražském hradě i v Kroměříži.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies