VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radon ve školce? Uvidí se za rok

Borohrádek - Za tuto dobu se ředitelka dozví, zda se tento prvek v budově vyskytuje a v jaké míře. Zatím jde pouze o prevenci.

23.11.2011
SDÍLEJ:

Radon ve školce?Foto: Archiv

Nechat si změřit hodnoty radonu v budově mateřské školy se rozhodla ředitelka mateřinky v Borohrádku. Budova totiž prošla rekonstrukcí a navíc nabídka na zjištění hodnot přišla i od samotného krajského úřadu. Jenže město nabídku zpočátku odmítlo. Měření se totiž provádělo v polovině devadesátých let minulého století a tak se radní domnívali, že to alespoň prozatím stačí.

Ředitelka se však následně dozvěděla, že vše bude bezplatné a tak neváhala, a jednala na vlastní pěst. Návrh přijala a teprve poté vše oznámila městu. To nakonec dodatečný souhlas udělilo.

„Aniž tedy došlo k rozhodnutí rady, ona sama nabídku na měření radonu přijala. Rada zatím neměla informaci ohledně placení a následných postupů. Došlo tedy tak trochu k informačnímu šumu. Následně rada své stanovisko změnila a souhlas byl udělen,“ uvedl tajemník města Borohrádku Zdeněk Cablk.

Při průběžných jednáních ředitelky Ivy Jehličkové s pracovníky kraje padly otázky, zda nedošlo v nedávné minulosti ke stavebním úpravám na budově, jako je zateplení školky či výměna oken. „Když jsem řekla že ano,” uvedla ředitelka, „bylo mi doporučeno, tato měření zopakovat a to mne vedlo k mému rozhodnutí.”

Podle sdělení Zdeňka Cablka, kdy nejprve město nepovažovalo za nutné s ohledem na v minulosti zjištěné hodnoty, měřit radon znovu, Iva Jehličková jednala na základě nově získaných informací ve smyslu, že chceme mít jistotu, že vše je v pořádku, a budova nevykazuje škodlivé vlivy, zvláště když se jedná o děti.

„Musíme mít na paměti to, že se jedná o školní zařízení s velkou koncentrací dětí.”
Zdeněk Cablka, tajemník Borohrádku

„Také jsme usoudili, že od doby předchozího měření diagnostika dosáhla dalšího vývoje, takže není vyloučeno, že by se oproti minulosti některé zjišťované hodnoty mohly změnit,“ řekl pan Cablk.

„Pochopitelně předpokládáme, že se zateplováním a celkovou revitalizací budovy, hladina radonu nezvýšila, neboť použité materiály musí splňovat předepsané přísné hygienické normy, ale musíme mít na paměti to, že se jedná o školní zařízení s velkou koncentrací dětí a pedagogických pracovníků, a chceme mít jistotu, že prostředí, kde tráví nemalou část dne, nemá na jejich zdraví, negativní vliv,“ dodal Cablk.

Autor: Kamila Císařová

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ. Trnovští pořadatelé tradičně připravili množství hodnotných cen, které obdržely všechny týmy.

Chystá se: Jubilejní desátý Trnov Cup

Galerie „P“ v malebném zákoutí Potštejna zve na letní výstavu

Potštejn - Díla šesti umělců se sešla na sobotní vernisáži letní výstavy v galerii „P" v Potštejně.

Dravý automobilový proud přinese nová pracovní místa

Královéhradecko, Červený Kostelec - Další investované miliony a další pracovní místa. Automobilový průmysl kvete nejen v Kvasinách na Rychnovsku, ale i na Náchodsku se tomuto expandujícímu směru věnuje několik firem.

Malíř Kupka se symbolicky vrátil do rodného kraje

Opočno, Dobruška - Opočenské velké náměstí zdobí nové umělecké dílo. V cípu jeho středu byla v sobotu odhalena busta malíře Františka Kupky.

Noví nájemníci ve Dvoře Králové. Do zoo se vrátily hyeny žihané

Královéhradecko, Dvůr Králové - Návštěvníci královédvorské zahrady se mohou po třiceti letech těšit na hyeny žíhavé. Zvířata, která nápadně připomínají psy, dorazila do zoo v minulém týdnu, v současné době si zvykají na nové prostředí v pavilonu šelem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies