VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice v Dobrušce si půjčila sokolovnu. Na několik málo let

Město spolu se Sokolem chce zabránit chátrání budovy. Do budoucna by se nájem mohl protáhnout. Budova sokolovny v Dobrušce sloužila sportovcům, ale nejen jim, od 19. června 1927. V poslední době se však Tělocvičná jednota Sokol začala potýkat s finančními problémy a prostředků na provoz se nedostávalo.

4.12.2013
SDÍLEJ:

Dobrušská sokolovna už nebude chátratFoto: Foto: P. Štěpán

Vzhledem k tomu, že Dobruška nemá dostatek prostor vhodných pro tréninky a cvičení členů místních klubů, jednot a spolků, ale i žáků škol, uzavřelo 29. listopadu vedení radnice s Tělocvičnou jednotou Sokol smlouvu o výpůjčce sokolovny.

Znamená to, že od 1. prosince je provozovatelem sokolovny město Dobruška.
Starosta Petr Tojnar k zásadnímu okamžiku v „životě" budovy řekl: „Smlouva byla uzavřena po vzájemné dohodě, protože obě strany mají zájem na tom, aby sokolovna fungovala a nechátrala," a dále zdůraznil „Vzhledem k tomu, že z historického hlediska je sokolovna velmi cennou stavbou, tak máme zájem na tom, aby tady zůstala, aby nás přežila."
To si budova čp. 585 v Opočenské ulici v Dobrušce opravdu zaslouží. Vždyť byla postavena podle plánů prof. arch. Jana Kotěry, upravených jeho spolupracovníkem a žákem architektem Ladislavem Machoněm z Prahy, a základní kámen byl položen již 20. června 1926.
Hned v následujícím roce se uskutečnilo slavnostní otevření.
Město považuje uzavření smlouvy za způsob pomoci místnímu Sokolu a je si vědomo i finančních rizik, která přináší.

„Víme, že v prvním roce provozu to pro nás bude znamenat určitou ztrátu a finance na provoz určitě převýší příjmy z pronájmu prostor," objasnil starosta města.
Od 1. prosince tak bude město platit správce, veškeré energie a opravy s tím, že větší investice budou realizovány po dohodě s TJ Sokol, který zůstává i nadále provozovatelem asfaltového hřiště na národní házenou nacházejícího se v areálu za budovou.
Prostory  sokolovny – velký sál, malý sál 9 x 14 m se sociálním zázemím, kuchyňkou a jídelnou i sál loutkové scény, který může sloužit i jako přednášková místnost s kapacitou cca 70 míst, budou využívány především pro sportovní, ale také (stejně jako v minulosti) i pro kulturní a jiné společenské akce.
Oživit dávné tradice
„Chceme dění v sokolovně  oživit a navázat tak na dřívější tradici. Jednou z prvních akcí bude loutkové divadlo v prostorách loutkové scény," dodal starosta Petr Tojnar.
To, že jednání o zapůjčení prostor byla vzájemná a že jde o krok, který může Sokolu pomoci potvrzuje i jeho představitel.

„Vedení jednoty od loňského roku, po vzoru jiných jednot v republice, velmi usilovalo o to, aby se významným partnerem v řešení budoucnosti sokolovny stalo město Dobruška. Cíl byl jasný, najít společné řešení k celoročnímu provozu, aby tato budova nechátrala, ale nadále sloužila všem dobrušským občanům, jak tomu bývalo desítky let v minulosti," řekl Jiří Bednář, jednatel dobrušských Sokolů.
Jednou i na deset let
„Podepsaná smlouva o výpůjčce je předzvěstí dalších jednání, z kterých by měla vzejít dlouhodobá nájemní smlouva na deset a více let, kdy by město Dobruška sokolovnu postupně rekonstruovalo na Kulturní centrum II. v Dobrušce.

Společný záměr obou stran, aby sokolovna nadále sloužila k provozování sportovních, tělovýchovných, kulturních a jiných společenských akcí dalším generacím občanů Dobrušky se tak může naplnit."


První ohlasy občanů jsou vesměs pozitivní. Veřejnost kvituje, že nejen budova sokolovny, ale i celý přilehlý areál vhodný pro různá sportovní soustředění, semináře, školení nebo například školní výlety s možností ubytování v přímo budově nebo dřevěných v chatkách, začne znovu sloužit svému účelu a nebude ležet ladem. 

Dana Ehlová

Autor: Redakce

4.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení