VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Putování za největším dubem

Kostelec nad Orlicí - Studenti oboru ekologie a ochrana krajiny VOŠ, SOŠ a SOU v Kostelci nad Orlicí se v rámci výuky a odborných praxí často pohybují v přírodě.

23.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Protože různé výlety do přírody patří ke studijnímu zaměření studentů ekologie a ochrany krajiny, nedávno třída 1. C zamířila do rozsáhlého lesního komplexu mezi městy Týniště n. O. a Třebechovice p. O. Probíhalo totiž šestihodinové terénní cvičení z předmětů geografie, geologie a pedologie.

Navštívili jsme tři chráněná území – rezervace U Glorietu, U Černoblatské louky a U Houkvice. Cestou studenti plnili řadu úkolů – např. výpočet momentálního průtoku vodního náhonu, 500 let starého technického díla. V rezervaci U Houkvice jsme se seznámili s bažinnou vegetací v sousedství zdejších rybníčků a hlavně se skupinou starých dubů. Ten nejmohutnější z nich patří svým obvodem mezi deset největších v naší zemi. Obvod stromu ve výši jeden metr nad zemí činí podle našeho měření 9,2 m, dub má vyhnilý otvor, zakrytý prkénky. Součástí cvičení z geografie byla práce s mapami velkých měřítek, orientace v terénu, odhad vzdáleností a plochy rybníka, určování azimutu. Z hlediska geologie a pedologie studenti řešili otázky související s vátými písky a příslušnou vegetací, charakterizovali zvláštnosti zdejšího ekotypu borovic lesních atd.

To vše jsou záležitosti školní a odborné. Celá lokalita, kterou jsme prošli, však může být velmi dobrým typem pro rodinný výlet. Vyjdeme od týnišťského sídliště U Dubu směrem k vojenské posádce, na křižovatce zabočíme vlevo a ocitneme se v rezervaci U Glorietu. Jdeme dále po lesní vyasfaltované cestě, za železniční vlečkou míjíme rezervaci U Černoblatské louky. Po čtvrthodině chůze se dostáváme k tzv. Náhonu, který je známý také pod staršími názvy Alba nebo Vantroka. Jedná se o staré vodní dílo, které dříve napájelo rybníky, sloužilo též k pohonu pil a mlýnů. Nejzajímavějším místem celé vycházky je bezesporu prostor mezi rybníky Velká Houkvice a Prostřední Houkvice, kde se nachází zmíněná skupina dubů. Vycházka dále pokračuje přes železniční přejezd do prostoru Lesního statku Bědovice. Tady můžeme obdivovat bílé daňky, divoká prasata a další zvířata. Vzápětí dojdeme do Třebechovic p. O.

Celá trasa je dlouhá 11 až 12 km (od nádraží v Týništi n. O. k nádraží v Třebechovicích), lze ji absolvovat pěšky i na kole, bruslařům ztíží pohyb po asfaltu rozsypaný písek. Během jarních či podzimních měsíců, kdy je zdejší příroda nejkrásnější, může jít o atraktivní a vcelku pohodlný výlet.

Ladislav Miček,

učitel VOŠ, SOŠ a SOU

23.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení