VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průmyslovku opustilo pětapadesát maturantů

Dobruška – Tak jako kalendářní rok má čtyři roční období, tak i život střední školy je pro její zaměstnance ve znamení čtyř velkých procesů, které se každoročně opakují.

23.6.2015
SDÍLEJ:

MATURITNÍ VYSVĚDČENÍ úspěšným studentům dobrušské „průmyslovky“ předávají starosta Dobrušky Petr Tojnar (zcela vlevo) s ředitelem školy Milanem Maršíkem. Foto: Foto: SPŠel•it Dobruška

Jsou jimi příprava nového školního roku, nábor nových žáků vycházejících ze základní školy, přijímací řízení do prvních ročníků a maturity žáků čtvrtých ročníků.

Z pohledu studentů je samozřejmě nejdůležitější událostí maturita, protože je to završení jejich čtyřletého úsilí a tím i období stráveného studiem na střední škole. Na Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií (SPŠel•it) v Dobrušce letos úspěšně završilo studium 55 žáků ve třech maturitních třídách.

Vysvědčení v kapse

Prezentovali své znalosti, dovednosti, zralost, připravenost na život i na svoji další profesní kariéru, kterou si budou budovat jako odborníci ve svém oboru. Řada z nich bude pokračovat na vysokých školách technického zaměření nebo se věnovat studiu informačních technologií či ekonomiky a managementu a rozšíří později řady absolventů, kteří zastávají významné a důležité pozice. Školu opouštěli s maturitním vysvědčením v kapse, úsměvem na tváři, vzpomínkami a hezkým pocitem, že se jim právě podařilo odměnit sebe i své rodiče a blízké.

Žáci školy, kteří v průběhu studia úspěšně absolvovali síťovou akademii CISCO, získali mezinárodně uznávaný certifikát v oblasti počítačových sítí, který jim může usnadnit uplatnění v této oblasti.

Zisk Europassu

Také letos si všichni studenti odnášejí Europass, objasňující informace obsažené v oficiálním osvědčení, aby byly lépe srozumitelné pro zaměstnavatele a instituce mimo naši zemi, a tak se jim otvírají dveře pro práci i studium v zahraničí. Po zdárném složení maturity tedy budeme opět čekat na zprávy o zdárném uplatnění v praxi i o úspěších při dalším studiu.

Ve škole bude i v dalších letech stabilní prostředí s dvanácti třídami a budeme i nadále žákům základních škol nabízet zajímavé a perspektivní studijní obory, aby se mohli po čtyřech letech studia úspěšně ucházet o odbornou práci v technických, informatických a ekonomických oborech nebo o další studium na technických i jiných školách.

Nabídka školy pokrývá spektrum elektrotechniky a informačních technologií, a to od zaměření na počítačové řídicí systémy, které podporují velké elektrotechnické firmy v regionu, přes zaměření na aplikace počítačů a správu sítí, oblíbené chlapci, jejichž cílem je stát se IT specialistou, až po zaměření na aplikační software a multimédia, kde studují v hojném počtu i dívky.

Letošní maturanty ve škole nahradí od září studenti, kteří byli nově přijati ke studiu v prvním ročníku. Kromě již tradičního zájmu o studium informačních technologií je letošní rok již pátým, kdy jsme zaznamenali výrazné oživení zájmu o obor elektrotechnika, po jehož absolventech je na trhu práce velká poptávka, a budeme proto nabízet odpovídající počet míst pro zájemce o jeho studium.

Vyučují odborníci

V poslední době došlo ve škole i k řadě významných pozitivních změn. Škola neustále rozšiřuje spolupráci s řadou firem z praxe a tím i svoje odborné a materiální zázemí, získala pro výuku odborníky s praktickými zkušenostmi a je prohlubována spolupráce s oborově příbuznými vysokými školami v regionu.
Výsledkem účasti studentů v projektech i tvůrčí práce při výuce multimédií je vytvoření sady výchovných videoklipů a dalších dokumentů o životě školy. V rámci mezinárodní spolupráce se studenti účastní také výjezdů do škol v zahraničí. Postupná modernizace je dobře patrná na vybavení prostor dílen a laboratoří pro odbornou výuku, pracovišť pro laboratorní měření a další elektrotechnické práce. Škola navíc inovované prostory a vybavení používá i pro zájmovou činnost žáků základních škol z Dobrušky a okolních obcí.
Stranou pozornosti nezůstalo ani vybavení pro výuku počítačových sítí, kde škola funguje jako lokální akademie Cisco, a také pro výuku multimédií, která je náročná na techniku, zpracování a ukládání velkého objemu multimediálních dat. Škola se tím zase o krok přiblížila moderním technologiím, se kterými se naši absolventi budou potkávat v praxi.

Změny ve škole neunikly ani pozornosti a zájmu veřejnosti z Dobrušky, okolních obcí i vzdálenějších lokalit regionu. Při pravidelně pořádaných dnech otevřených dveří mají návštěvníci možnost prohlédnout si prostory školy i vybavení pro výuku. Této příležitosti využívají hlavně zájemci o studium se svými rodiči, kteří se navíc podrobně seznámí s nabídkou jednotlivých studijních oborů. Školu navštěvují také někteří absolventi, kteří se mohou pochlubit svými dalšími úspěchy, a také porovnat, co se na škole od jejich odchodu změnilo.
SPŠel•it Dobruška má 70 let dlouhou tradici a je nedílnou součástí školství ve městě i v regionu. Přejeme škole i do budoucna, aby nadále zůstala uznávaným centrem odbornosti a vzdělanosti v celé oblasti. ⋌M. Maršík

Autor: Redakce

23.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení