VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy vyvrcholily krachem

Olešnice v Orlických horách - Zániku Základní školy v Olešnici v Orlických horách předcházely dlouhodobé neshody v zastupitelstvu a nejasnosti ve financování.

19.11.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Ze zdejší základní a mateřské školy se stalo pouze odloučené pracoviště školy v Deštném. Podle opozičního zastupitele je to nevyhnutelný důsledek špatného hospodaření obce.

„Škola byla dlouhodobě podfinancovaná. To způsobilo rozklad pedagogického sboru i snížení počtu dětí. Pochybností kolem hospodaření je zde ale mnohem víc,” uvedl Luboš Schejbal, člen zastupitelstva obce a bývalý dlouholetý zaměstnanec školy.

Podle jeho vlastních slov má se starostkou dlouholeté neshody, které vyvrcholily soudními spory a výpovědí ze zaměstnání. Jako předseda kontrolního výboru upozorňoval například na neadekvátní provozní náklady obecního úřadu, ale této funkce byl zbaven.

V dřívějších letech prý zdejší základní škola fungovala bez vážných problémů a početní stavy dětí se pohybovaly na úrovni školy v Deštném v Orlických horách, k níž byla v nedávné době připojena. Po odchodu dřívější ředitelky se ve vedení vystřídalo několik ředitelů.

„Prováděli jsme kontroly hospodaření, ale škola předložila jen takové dokumenty, které se jí hodily.”
Stanislav Preclík, místostarosta obce

Proti poslednímu z nich může směřovat i trestní oznámení, které v uplynulých dnech podala starostka obce na neznámého pachatele. Její vyjádření ke kauze se však nepodařilo získat, protože po dobu tří dnů nezvedala mobilní telefon.

Místostarosta obce nicméně odmítl, že by trestní oznámení směřovalo konkrétně proti bývalému řediteli Michalu Dusílkovi. Popřel také jakoukoliv spoluvinu vedení obce na zadlužení školy.

„Prováděli jsme kontroly, ale škola předložila jen dokumenty, které se jí hodily. Problém vyplul na povrch, až když se mezi lidmi říkalo, že jsou nesrovnalosti s platy. Proti bývalému řediteli není trestní oznámení namířeno, ale nejspíš špatně použil svěřené prostředky,” uvedl místostarosta Stanislav Preclík.

Místostarosta také zpochybnil, že by v dané situaci byla možná jiná cesta než sloučení se Základní školou v Deštném v Orlických horách. „Při tom, kolik jsme na školu dostávali, nemohla obec naší velikosti takovou školu ufinancovat,” dodal Stanislav Preclík.

„Vznikající dluhy jsem s vedením obce několikrát řešil, ale bylo mi řečeno, že se jedná o problém školy.”
Michal Dusílek, bývalý ředitel školy

Argumentaci místostarosty ale vyvrací bývalý ředitel Základní školy Michal Dusílek a přiklání se k verzi zastupitele Luboše Schejbala. „Vzhledem k nedostatečným prostředkům od státu bylo nutné dofinancování ze strany obce. Ta se k tomu zavázala, ale vždy zůstalo jen u slibů. Vznikající dluhy jsem s vedením obce několikrát řešil, ale bylo mi řečeno, že se jedná o problém školy,” uvedl Michal Dusílek, bývalý ředitel ZŠ Olešnice v Orlických horách. Podle jeho slov se dluhy začaly kupit od září 2010. On sám trestní oznámení vnímá jako mířené proti vlastní osobě, nicméně vinu za vniklou situaci odmítá. „Vzhledem k přístupu obce se nedalo nic jiného dělat,” dodal Michal Dusílek.

K pochybnostem o způsobu vedení obce přispívá také otevřený dopis, v němž někdejší místostarosta Olešnice Josef Světlík vysvětloval důvody své rezignace na funkci zastupitele. Oproti původnímu záměru pisatele, přiložit text k zápisu ze zasedání zastupitelstva z července tohoto roku, se tak nikdy nestalo. V dopise se odstupující místostarosta mimo jiné odvolával na poměry ve vedení obce, ale hlavně zmiňoval nepochopitelnost kroku při odvolání ředitele školy. Ten podle jeho slov dokázal i přes nepříznivé podmínky zajistit provoz vzdělávacího ústavu.

„Ředitel vybudoval mladý učitelský sbor, aby minimalizoval náklady a snažil se hledat další úspory. Proto mne hodně zaskočilo, když bylo na jednání zastupitelstva oznámeno jeho odvolání, které nebylo konzultováno s ostatními zastupiteli,” uvedl Josef Světlík.

Touto kauzou se již zabývá Policie ČR, ale podle slov tiskové mluvčí je vyšetřování teprve na samém začátku. Za spory tak udělá tečku nejspíše až soud.

Autor: Michal Friček

19.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení