VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problém měst: Domy, jež ohrožují své okolí

Rychnovsko – Chátrající domy ve městě, padající omítka, možné nebezpečí pro obyvatele – to je problém, s kterým se potýkají mnohé radnice v okrese, a který rozhodně nemá jednoduché řešení.

12.2.2016
SDÍLEJ:

Bývalá slévárna Růženina huť skuhrovské fabriky Porkert zmizí z povrchu zemského stejně jako předtím budova strojírny Sejkorovna. Čekalo se na povolení památkářů. Sanaci průmyslového areálu zkrachovalé železárny zajišťuje firma Hiragana.Foto: Miroslav Sixta

Domy v havarijním stavu, které jsou v soukromém vlastnictví a jejich majitel je nechá dále chátrat, narušují nejen vzhled města, ale někdy mohou být i životu nebezpečné pro lidi jdoucí okolo. Na Rychnovsku jich najdeme hned několik.

Co s chátrajícímdomem?Opuštěné a polorozpadlé domy ve městě, které nejsou městským majetkem, ale soukromého vlastníka, co s nimi?
Na prvním místě je komunikace s vlastníkem.
Dům je v soukromém vlastnictví, takže by si ho měl opravit majitel na své náklady, je to jeho odpovědnost.
Pokud se ale s majitelem nedá spojit nebo nekomunikuje?
Záleží na stavu domu, v případě, že ohrožuje na životě nebo zdraví ostatní obyvatele, musí radnice zakročit.
V krajních případech tak dojde k tomu, že musí být nutné opravy zaplaceny z městské kasy.

„Není to jednoduchá situace, primárně je to samozřejmě odpovědnost samotného vlastníka, který by měl nechat objekt opravit. Ne vždy k tomu ale dojde," vysvětluje problematiku vedoucí rychnovského odboru výstavby a životního prostředí Petr Dušek.

„V Rychnově jsme opravu takového domu řešili zhruba před třemi roky. Jednalo se o objekt, který stále stojí v ulici Nové domy," popisuje Petr Dušek.

V současné době už je dům oplocený a je bez střechy. „Město zde muselo provést nutné opravy na své náklady, protože by chátrající dům mohl ohrozit ostatní a s majitelem jsme se nedomluvili," dodal Petr Dušek z rychnovského úřadu. Domy v havarijním stavu stojí také například v Kostelci nad Orlicí.

Chátrající objekty najdeme v třeba Zoubkově ulici v Kostelci nad Orlicí. „V minulosti jsme stav těchto objektů už řešili," uvedla vedoucí stavebního úřadu v Kostelci Lucie Lédrová. Ta také potvrzuje, že v takovýchto případech je vždy na prvním místě komunikace s vlastníkem. Pouze v krajním případě, by město opravu řešilo na své náklady. Problém v Kostelci je i na dalších místech – například v uličce, která směřuje od schodů u kostela k sídlišti U Váhy. Zde se provaluje zeď pod zahradou jedné z nemovitostí.

Pro města opravu nelehká situace – chátrajících objektů totiž přibývá. Pokud se vlastník domu k žádným opravám nemá, není možné s ním komunikovat a objekt se stane nebezpečný pro své okolí, musí obec do oprav investovat ze své kasy.

„Pokud je pohyb v okolí chátrající budovy zdraví nebo životu nebezpečný pro ostatní obyvatele, je třeba zajistit alespoň nutné opravy na městské náklady a pak se snažit peníze vymáhat nazpět," prozrazuje, jak se dá takový problém řešit Petr Dušek z rychnovského odboru výstavby.

Pokud už opravdu dojde na to, že musí opravy město zaplatit samo, aby předešlo nějaké nehodě, je téměř nemožné vymoci peníze nazpět od vlastníka. Na tyto objekty bývá velmi často uvalena také exekuce.

Bývalá železárna 
už neohrožuje

Ve Skuhrově nad Bělou byl v minulosti hrozbou areál bývalé největší železárny Orlických hor Porkert, která vyráběla světoznámé mlýnky na maso stejné značky. Firma před časem zkrachovala a z bývalé chlouby obce zbyly jen ruiny průmyslových budov.

Areál bývalé fabriky odkoupila společnost Hiragana, která zajistila potřebné finance a povolení, aby chátrající budovy zlikvidovala. „Strojírnu Sejkorovnu se už podařilo srovnat se zemí. Na jejím původním místě momentálně leží už pouze nadrcené zdivo v kupách," říká Milan Bárta, starosta Skuhrova nad Bělou.

V obci nyní zbývá strhnout také druhou budovu hyzdící prostředí v jinak malebném údolí říčky Bělé. Jedná se o bývalou slévárnu, kterou ještě donedávna zdobil obří nápis Růženina huť. „Déle než půl roku se muselo čekat na potřebné povolení památkářů, aby historická budova mohla být zbořena. Až přijde lepší počasí, může se začít i s likvidací slévárny," dodává skuhrovský starosta, podle jehož dalších slov je areál řádně zabezpečen před vstupem nepovolaných osob dostatečným oplocením.

Autor: Stanislava Preclíková, Barbora Zemanová, Miroslav Sixta

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostelecké mažoretky na mistrovství v Itálii nezklamaly.

Kostelecké mažoretky na mistrovství v Itálii nezklamaly

Hasiči. Ilustrační snímek.

Žena zachraňovala padajícího horolezce. Zlomila si malíčky

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Mladé Buky - Festival Trutnoff se ani v menší variantě takzvané Zahradní slavnosti letos neuskuteční.

Saint-Gobain čelí počítačovým pirátům

Častolovice - Skupina Saint-Gobain, jejíž součástí je i divize Isover v Častolovicích, se stala, stejně jako mnoho dalších společností po celém světě, cílem kybernetického útoku. V reakci byly kvůli ochraně dat odpojeny všechny její IT systémy.

Soud dvojici potrestal za znásilnění spoluvězňů

Hradec Králové - Za znásilnění a vydírání spoluvězňů v pardubické věznici půjdou Radim Uherek (22) na osm a Patrik Pešta (26) na čtyři roky do vězení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies