VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přírodní učebna a hřiště vzniká
 v Rokytnici. Okolí školky se mění

Rokytnice v O. h. – Stále jasnější obrysy nabírá nově vznikající přírodní hřiště pro děti zdejší mateřské školy.

20.10.2015
SDÍLEJ:

ZAHRADA MATEŘSKÉ ŠKOLY je v rukou dělníků. Po rekonstrukci 
budovy se letos věnují v Rokytnici i obnově jejího okolí.Foto: Rokytnice v O.h.

S jeho stavbou se začalo na konci září. Hřiště vyjde na částku pět milionů korun.

Kromě nových herních prvků zde vznikne ze stávající zahrady přírodní učebna, dětské hlediště i nová opěrná zeď.
Budova rokytnické školky se dočkala zásadních oprav již v loňském roce, kdy se školka zateplila, vyměnila se okna, rozvody a také zde opravili historické pískovcové schodiště.

Momentálně okolí mateřské školy mění svoji podobu. Kromě revitalizace zeleně vzniká také nová opěrná zeď mezi budovou mateřské školy a zahradou.
„V současné době se pracuje především na sanaci opěrné zdi, která vykazovala některé výrazné statické poruchy. Část proto musela být zbourána a nahrazena novou stěnou z litého železobetonu," prozradil starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.

Na hřišti vzniklém na školkové zahradě přibudou herní a edukační prvky. Velkým lákadlem pro děti bude přírodní hlediště, kde bude školka pořádat různé akce. „Dělníci právě vyzdívají hlediště divadla. Na jeho stavbu využívají přírodní kámen z Orlických hor," dodává dále Petr Hudousek.
Zahrada mateřské školy v Rokytnici bude využívaná jako přírodní učebna. Většina stavebních prací má být dokončena ještě před zimou, s některými se ale počítá ještě v příštím roce na jaře.

Na začátku příštího roku začnou dělníci s opravou skladovacího domku na zahradě školky. Zde budou ti nejmenší využívat například keramickou dílnu.
Celá zahrada u mateřské školy bude dětem pomáhat v dalším vzdělávání.
„Chceme, aby se děti dostaly do úzkého kontaktu s přírodou. Budou se tak moci starat o zahradní záhony. Nebude tu chybět nádrž na vodu a například i kompostér. Ve skladovacím domku si zase vyzkouší práci s přírodninami, například s keramikou," vysvětluje k čemu by měla nová zahrada sloužit, ředitelka rokytnické školky Vlasta Gallová.

V nově vzniklé zahradě zažijí ti nejmenší také spoustu zábavy, a to nejen na herních prvcích. Děti si budou moci hrát v labyrintu, který na zahradě vyroste ze sukulentů. Kromě provazových prvků, klouzaček a pískoviště jim bude ke hraní nově sloužit takzvaný hmatový chodník. Ten je vyrobený z různých přírodních materiálů, které umožňují poznávat přírodu pouhým dotykem bosých nohou.

Jelikož v Rokytnici v Orlických horách loni opravili celou budovu školky, chtěli se věnovat také jejímu blízkému okolí a zajistit dětem příjemné prostředí pro pobyt venku, který nebude pouze zábavný, ale také poučný.

Autor: Stanislava Preclíková

20.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zelí už kvasí v bazénu. Úroda je mimořádná

Zdravá lahůdka: Zelí už kvasí v bazénu

Kafe a cigárko v šestidílném seriálu
3

Novinka: Kafe a cigárko v šestidílném seriálu

Vražda zavřela pověstný bar. Čeká Levín nová kapitola slávy?

Královéhradecko, Nová Paka - Manželský pár obviněný z vraždy u Lázní Bělohradu byl úzce spjatý s problematickým podnikem v Nové Pace. Čekají restauraci lepší zítřky?

Lyže pro Horskou službu vyrábějí v žacléřské fabrice

Královéhradecko, Žacléř /FOTO, VIDEO/ - Horští záchranáři z celé republiky budou mít ve výbavě lyže ze žacléřské fabriky, která ročně vyrobí šest tisíc párů vlastní značky a k tomu ještě dva tisíce snowboardů.

Policisté naháněli „chytrou horákyni“ na letišti. Podvodnice jim neunikla

Královéhradecko - Výlet ve Skotsku za peníze, ke kterým přišla podvodem, neskončil pro šestačtyřicetiletou ženu z Hradecka zrovna příjemně. U dveří jejího domu na ni totiž čekala kriminálka, která ji odvedla rovnou do vazby. Policisté přitom ženu chtěli zadržet už na letišti, ale podařilo se jí jim proklouznout.

Vítězství na Pražském jaru znamená splněný sen

Dobruška /ROZHOVOR/ - Na housle hraje od svých čtyř let a v květnu tohoto roku dosáhla zatím svého největšího úspěchu, když zvítězila v mezinárodní houslové soutěži Pražské jaro. Jmenuje se Olga Šroubková a právě pro ni bezesporu platí ona, takřka "ďábelská" kombinace - mladá, krásná, nadaná a úspěšná. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení