VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomeňme si ty, kteří promluvili do historie okresu

Rychnovsko – Osobnosti, které se do historie okresu, a nejen jeho, zapsaly opravdu tučným písmem, si připomeneme tento týden.

16.9.2015
SDÍLEJ:

STAROSTA RYCHNOVA František Handl. Dnes si připomínáme výročí jeho úmrtí. Foto: Státní okresní archiv RK

První z nich je BEDŘICH ŠOFR, který se narodil 14. září 1890 v Rychnově nad Kněžnou a zemřel 12. února 1977 v Banské Bystrici (Slovensko).
Byl to středoškolský pedagog, matematik, divadelník, ochotník, sportovní organizátor, publicista. Studoval na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou (maturoval v roce 1909). Potom studoval matematiku a fyziku na Filozofické fakultě pražské univerzity. Po závěrečných zkouškách v roce 1914 začal učit nejprve v Praze, později v Pardubicích. Po válce učil na gymnáziu v Náchodě.
Odtud v roce 1919 odešel na Slovensko na gymnázium ve Zlatých Moravcích. Od roku 1920 žil a učil na gymnáziu v Banské Bystrici. Zde působil 19 let. Po Mnichovu s rodinou odešel do Hradce Králové, kde zůstali deset let. Šofr zde učil na střední škole.

V roce 1950 se vrátil do Banské Bystrice, kde vyučoval matematiku až do roku 1958.
Vedle pedagogické činnosti se věnoval také divadlu. Byl členem ochotnického divadla Sokol, Mestského divadelného sdruženia a později Divadla Andreja Sládkoviča. Měl zásluhu na založení profesionální a národní divadelní scény v Banské Bystrici.
Zúčastnil se také sportovních akcí nejen jako funkcionář, ale i jako aktivní účastník. Propagoval tělovýchovu, byl zakladatelem místního SK Slávie v Banské Bystrici (1923). Byl stoupencem česko-slovenské vzájemnosti a členem Jednoty československých matematiků a fyziků.

Pomohl založit krajkářskou školu

Další osobností je JINDŘICH KUBIAS, který se narodil 24. března 1850 ve Vamberku a zemřel 15. září 1930 tamtéž. Byl to podnikatel, zakladatel a majitel uzenářské firmy ve Vamberku. Vyučil se uzenářství v Olomouci, praxi získal ve Vídni. Od roku 1873 začal provozovat uzenářskou živnost v malém hostinci u otce. V roce 1879 hostinec převzal a živnost začala vzkvétat.

V roce 1885 zakoupil panský pivovar a vše přebudoval a postavil. Všechna zařízení v jeho továrně byla poháněna parou. Řídil všechna jednání o postavení místní železnice. V roce 1885 založil fond pro zřízení chudinského ústavu. Jeho přičiněním byla zřízena v roce 1889 první krajkářská škola ve Vamberku. Byl členem zastupitelstva, městské rady, spoluzakladatelem vambereckého Sokola. V roce 1911 zřídil prodejnu uzenin v Hradci Králové, v roce 1916 zakoupil továrnu na uzenářské výrobky v Praze. V roce 1917 byl jmenován čestným občanem Vamberka.

Starostoval okresnímu městu

FRANTIŠEK HANDL, jehož výročí si tento týden také připomínáme, se narodil 23. září 1906 v Rychnově nad Kněžnou a zemřel 16. září 1980 tamtéž. Byl to právník a starosta Rychnova nad Kněžnou.
Po právnických studiích nastoupil od 1. ledna 1930 k Okresnímu soudu v rodném městě. Po pěti měsících změnil zaměstnání a byl v advokátní kanceláři JUDr. A. Hlaváčka až do 30. září 1938, kdy si otevřel vlastní advokátní kancelář.
Tu provozoval až do roku 1951. Od roku 1951 až do roku 1965 pracoval v advokátní poradně, pak byl propuštěn. Nastoupil k Okresní vodohospodářské správě v Rychnově se sídlem v Solnici.
Byl členem výboru TJ Sokola v Rychnově nad Kněžnou. V období let 1938 až 45 byl starostou města. Byl iniciátorem a spoluzakladatelem Sdružení přátel památek Rychnova nad Kněžnou.

Poct se za svého života nedočkal

Další osobnost nese stejné příjmení jako ta předešlá, osud měla však odlišný. JOSEF HANDL se narodil 22. prosince 1910 v Ohnišově a zemřel 16. září 1980 v Opočně. Byl to zbrojíř 312. čs. stíhací peruti RAF. Od roku 1929 pracoval u firmy Kudrnáč v Náchodě jako lisař pneumatik. 16. července 1939 přešel u Ostravy polské hranice a byl prezentován u čs. vojenské skupiny v Krakově. Z přístavu Gdyně odplul vojenským transportem do Francie. Zde, jako všichni, podepsal závazek služby do cizinecké legie.

Po porážce Francie odplul z Marseille do Liverpoolu, odkud odjel do čs. shromažďovacího tábora v Cholmondeley Park. 24. července 1940 je u čs. depot v Cosfordu přijat do RAF VR. Po odchodu od armády údajně působil jako civilní zaměstnanec na exilovém Ministerstvu školství prof. E. Goldstückera. Do Prahy přiletěl 13. srpna 1945. K trvalému pobytu v Náchodě se přihlásil 8. listopadu 1945.
V následujícím roce se oženil a natrvalo se vrátil do Ohnišova. Zde si založil malou firmu na výrobu prádla a šití košil. Počátkem 50. let byly i malé firmy zlikvidovány a Handl jako „zápaďák" těžko sháněl odpovídající zaměstnání. Skončil jako výpomocný měřič v dobrušském středisku Geodézie. Za svoji válečnou činnost obdržel 7. března 1944 Čs. pamětní medaili v zahraničí. Jiných poct ani rehabilitace se za svého života nedočkal. 

Autor: Redakce

16.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení