VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příliš sdílní facebookáři mohou přijít o místo

Rychnovsko – Že člověk nemusí uspět v pracovním pohovoru kvůli Facebooku, například v USA, je známý fakt.

6.8.2010
SDÍLEJ:

Facebook logoFoto: Internet

V České republice se první veřejně známé případy o propuštění ze zaměstnání, v nichž hrála tato sociální síť roli, objevily loni v létě. A nic nenasvědčuje tomu, že by vyhazov z práce za něco, co se objevilo na internetu, nemohl hrozit také na Rychnovsku.

Únik informací se trestá

Jsou zaměstnání, u nichž se diskrétnost až naprostá mlčenlivost dá očekávat. „V případě úniku informací by zaměstnanec podstoupil kázeňský trest nebo by rovnou dostal výpověď,“ komentuje zveřejňování interních dat Pavel Vymetálek z tiskového odboru územního odboru Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou a dodává: „Přímo s Facebookem zkušenost nemám a ani ho při výběru zaměstnanců v současné době nezohledňujeme, nicméně preventivní kontroly internetu provádíme a případ úniku informací v podobě fotek jsme tu měli asi před dvěma roky.“

Na první pohled určitým paradoxem mohou být kvůli svému názvu městská informační centra. „Nové zaměstnance nepřijímáme a s Facebookem žádnou zkušenost nemáme,“ uvedla pro Deník Pavlína Šolcová z infocentra v Dobrušce. Totéž však neplatí například o stejném pracovišti ve Vamberku. V místním městském informačním centru zaměstnávají na výpomoc během letní sezony brigádníky.

Ti musí při nástupu podepsat dohodu o mlčenlivosti, čímž dávají souhlas k tomu, že během pracovní doby nebudou surfovat na Facebooku ani komunikovat přes ICQ. Sankce v případě porušení znamená snížení odměn o 50% a při opakovaném porušení ukončení dohody o provedení práce. „Nejde jen o to, aby nechodili na Facebook, ale samozřejmě nechceme, aby tam rozebírali pracovní záležitosti,“ doplňuje stálá zaměstnankyně Jana Červinková.

Vyhazov za fotky na Facebooku

Dohodu o utajení podepisují i zaměstnanci akciové společnosti Škoda Auto, jejíž pobočka má sídlo mj. i v Kvasinách. Obsah dohody se týká zveřejňování a šíření informací obecně, nicméně není pochyb o tom, že právě Facebook a další používané sociální sítě představují jeden z nejsnadnějších způsobů, jak se šíření dat dopustit. A ač si to sami uživatelé často zcela neuvědomují, potřeba sdílet soukromé údaje s ostatními je může značně ohrozit.

„Je to asi půl roku, když se ukázalo, že jeden zaměstnanec zveřejnil na Facebooku fotky ze závodu. Samozřejmě jsme proti němu postupovali,“ sdělil mluvčí společnosti Škoda Auto Jaroslav Černý. Na otázku „jak?“ potvrdil, že se zaměstnancem byl rozvázán pracovní poměr.

Některým zaměstnavatelům zřejmě Facebook starosti nedělá. Obsahuje několik skupin, pomocí nichž zprostředkovatelské firmy nebo jiné instituce nabízí volná pracovní místa. Aby se však o nich zájemci dozvěděli, musí mít na Facebooku založený účet.

Facebook a další sociální sítě už tedy nemohou být považovány výhradně za doménu mládeže, ačkoliv tato tendence stále převažuje. Nepříliš potěšující je skutečnost, že kdokoliv se může objevit na Facebooku, aniž by měl vůbec vlastní profil a na síti být chtěl. „Zděsila jsem se, když jsem zjistila, že kamarádka na svém profilu zveřejnila naše společné fotky poté, co jsme s červeným obličejem vyšly ze sauny,“ líčí svou zkušenost zaměstnankyně východočeské pobočky nejmenované české pojišťovny, která sama užívání Facebooku odmítá. Ne každý však o svých fotkách na internetu může vědět.

Kateřina Řehořová

6.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení