Podle něho byla jakákoliv radost ze slibu ministra zdravotnictví jasně předčasná.

„Ano, jsem naštvaný, nemám rád, když mi někdo věší bulíky na nos. Ministr řekl, že dá dvě miliardy nemocnicím. V okamžiku, kdy odbory chtěly, aby to byly dvě miliardy do platů, bylo to pro něho nepřijatelné. To jsou nulové garance,“ vidí situaci on i ostatní lékaři Lékařského odborového klubu (svazu).

Je nespokojený, že se pak jednání interpretuje tak, že ministr učinil nabídku a lékaři ji odmítli, protože nechtějí dopřát část z těchto peněz sestrám. Cítí se se opět podvedeni. „Ve chvíli, kdy jsme chtěli garance, že peníze půjdou do platů, žádné jsme nedostali. Záleželo by na managementech nemocnic, jak, komu a jestli vůbec by je na platy rozdělili. Nejsou to žádné dvě miliardy navíc. Na začátku roku ministerstvo nemocnicím úhrady právě o dvě miliardy snížilo a teď je jakoby vrací. Argumenty ředitelů by pak mohly znít: žádné peníze navíc jsme vlastně nedostali, proč bychom měli přidávat,“ odhaduje Sajdl, jak by se mohla situace vyvíjet. „Ministr tvrdí, že nabídl zvýšení mezd. Není to pravda. Sestrám samozřejmě peníze přejeme, ale myslíme si, že by přidáno nedostaly ani ony. Je to jen hra. Něco jiného dělají a něco jiného říkají. Spoléhají na to, že se jim povede zviklat část lékařů, kteří uvěří, že mohli mít peníze a kvůli odborům je nemají. Chtějí nás tím zlomit, my ale vytrváme,“ tvrdí Sajdl.

Od ostatních lékařů má prý podobné poznatky. Výpověď stáhnout nemíní. „Nevím, asi nám ve skutečnosti nechtějí dát vůbec nic. Začínám mít pocit, že se s námi politici domluvit nechtějí.“

Prohlášení pracovníků Dermatovenerologické kliniky FNKV Praha ze dne 4. 2. 2011

Podpora výzvě Děkujeme, odcházíme


My, níže podepsaní lékaři, kteří nejsme odborově organizováni, ani jsme nepodali výpovědi v rámci výzvy „Děkujeme, odcházíme“ společně se sestrami Dermatovenerologické kliniky FNKV Praha, cítíme potřebu vyjádřit v těchto dnech svůj názor k aktuální situaci v našem zdravotnictví, jejíž vývoj rizikově graduje.

Vzhledem k tomu, že všechny předchozí pokusy o zlepšení situace ve zdravotnictví a postavení jejich lékařských i nelékařských pracovníků nebyly již po 3 generace všemi odpovědnými orgány uspokojivě řešeny, považujeme současné požadavky zformulované LOK i ČLK a deklarované ve výzvě „Děkujeme, odcházíme“ z března 2010 v jejich celém rozsahu za legitimní a své protestující kolegy podporujeme. Časový prostor od vyhlášení akce do nynějška považujeme za dostatečný a současné návrhy dohod a memorand mohly být projednávány v klidnější atmosféře.

Domníváme se, že další pokračování dluhu společnosti na věčnou splátku zdravotníkům již 6. desetiletí se nehodí k demokratické společnosti, ve které na první místo každý rozumný člověk klade zdraví. Zatím platili zdravím a roky života ve stresu nakonec spíše zdravotničtí pracovníci.
Z prostředků určených pro zdravotnictví také dosud těžily jiné subjekty než protestující nemocniční lékaři, kteří jsou neustále limitováni ve spotřebě léků, diagnostik, SZM, krve, mzdových prostředků atd.

Přesto jsou nyní v médiích veřejnosti předkládáni k pranýřování hned vedle existencí, kteří své bohaté finanční prostředky získaly bez práce a bez zásluh.

V České republice se obdobně jako u našich sousedů na jihu a západě oprávněně považuje lékařská profese a práce ve zdravotnictví jako celek za respektované povolání ve společenském žebříčku. Není to dáno jen přímým kontaktem nemocného se zdravotníkem, jehož názory jsou obvykle paušálně akceptovány, ale i tím, že veřejnost dobře ví, že vysokoškolské pregraduální studium lékařského směru vyžaduje stoprocentní nasazení v teoretické a praktické přípravě i s ohledem na časovou náročnost, spotřebovávající prakticky celý volný čas po dobu více než deseti let. Studium je tak náročné, že i neúspěšní medici, kteří pro studijní neprospěch na lékařské fakultě najdou uplatnění v jiných oborech, bývají velmi úspěšní a často se nebrání poznámkám o zbytečně strávených letech na lékařské fakultě, která by je připravila na sice respektované povolání, ale nekompenzující lékaři jeho vstupní investici.

Ve fungující demokratické společnosti se nedá z dlouhodobého pohledu očekávat, že lékař bude po nástupu do práce schopen pracovat za mzdu nekvalifikovaného dělníka kolem 95 Kč/hod před zdaněním a s perspektivou, že dalších 5-7 let specializační přípravy a desetiletí další praxe bude odcházet do důchodu s platem na úrovni méně kvalifikovaného dělníka pod 200 Kč/hod před zdaněním.

Tento paradox, odporující všem ekonomickým zásadám, pozvolna ovlivňuje nastupující generace mediků na fakulty i zdravotníků na odborné školy, takže kromě duchovně motivovaných nadšenců se v našich vysoce kvalifikovaných povoláních setkáváme s kvalitou uchazečů směřujících do oblasti průměru Gaussovy křivky.

Většina moderních demokracií v našem okolí, která se řídí ekonomickými principy, přirozeně kompenzuje téměř čtvrtstoletí náročné přípravy k výkonu povolání přiměřeným ohodnocením. Tímto přístupem nakonec dochází k znevýhodnění zdravotnického školství a investiční politiky naší země v tom smyslu, že jsou odčerpávány veřejné prostředky za draze připravené kvalitní zdravotníky mimo území našeho státu do oblastí, kde si jejich práce nejen váží, ale dovedou ji i ocenit.

Léta přetrvávající předpoklad, podle něhož by zdravotníci měli dostávat za dobrou práci špatný plat, je demotivující a bude mít negativní vliv na kvalitu poskytované péče, zejména mladé generace lékařů a sester, která již 21 let vyrůstá v podmínkách tržního kapitalismu.
Ztotožňujeme se s Požadavkem ČLS JEP k důstojnému postavení lékařů formulovaném dne 14. 12. 2010 k vynaložení úsilí směřujícího ke zlepšení existenčních podmínek našich zdravotníků a tím i ku prospěchu a spokojenosti našich pacientů, stejně jako s obsahem Prohlášení VR ČLK ze dne 3. 2. 2011: „ Stojí krach českého zdravotnictví za 3 km nové dálnice ? “

Společně zastáváme názor, že i pro nelékařský zdravotnický personál by měla být v systému navíc nalezena další odpovídající částka, v dané situaci rozdělená podle stanovených a smluvně dohodnutých pravidel.

V této chvíli bychom považovali za optimální řešení zpřesnění a specifikaci doporučení adresovaných ministrem zdravotnictví managementu jednotlivých typů nemocnic, týkajících se navýšení platů a mezd lékařů formou nových platových tarifů. Současně je potřebné maximálně urychlit potřebné reformní kroky.

Adresováno:

1. Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů –
předseda a vedení
2. Česká lékařská komora – předseda a vedení

Přílohy 2 : podpisové archy lékařů a sester
Dermatovenerologické kliniky FNKV Praha