VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIZUALIZACE: Přeměna největšího sídliště v Dobrušce nekončí

Dobruška /EXKLUZIVNĚ/ - Hlavně více parkovacích míst by mělo vzniknout při další části revitalizace sídliště Orlická. Těch je i podle průzkumu mezi obyvateli stále v této lokalitě nedostatek.

11.1.2012
SDÍLEJ:

VÍC MÍST K PARKOVÁNÍ ALE I DOSTATEK ZELENĚ ČI PROSTRANSTVÍ NA HRANÍ PRO DĚTI. To je vize, jak by mělo po kompletní přeměně vypadat největší sídliště v Dobrušce. Práce započaly již před třemi lety a nyní je na řadě čtvrtá etapa. Foto: Město Dobruška

„První etapu, při níž bylo vytvořeno dětské hřiště, hradilo město ze svých prostředků. Na následné dvě byla již získána dotace. O ni požádáme také nyní.“

Iva Lánská, vedoucí odb. rozvoje města

Obyvatelé největšího dobrušského sídliště pozorují kolem sebe změny již nějaký čas. Těm však není ještě zdaleka konec. Při revitalizaci sídliště Orlická byla totiž završena třetí etapa, ale na přípravě té závěrečné se již intenzivně pracuje. Stát by měla kolem sedmi milionů korun. Na co se tedy lidé bydlící v této části města mohou připravit?

„Hlavním cílem čtvrté etapy bude nárůst parkovacích míst. V této části města jich je totiž výrazný deficit. Místní navíc chtějí na svá vozidla z okna vidět,“ popsala hlavní záměr Iva Lánská, vedoucí odboru rozvoje města Dobrušky.

I v tomto směru je ale nutné hledat kompromisy. Jsou totiž tací, kterým by vyhovovalo zachování dosavadního stavu. „Pár takových hlasů jsme zaznamenali. Šlo většinou o občany, kteří automobil nevlastní. Drtivá většina lidí, kteří vyjádřili v průzkumu svůj názor, se však vyslovila pro nárůst parkovacích míst,“ řekl starosta Petr Tojnar.

Parkování nebude to jediné, co má doznat změn. Výrazně přibude zeleň a postaví se přístřešky pro kontejnery. Bude pamatováno i na majitele psů, pro něž budou k dispozici sáčky na exkrementy. Pohyb psů přitom nebude nijak omezen.

Změny se dotknou i přilehlých komunikací a terénních úprav. „V některých místech jsou dost veliké výškové rozdíly. Chceme proto vyjít vstříc občanům se sníženou pohyblivostí,“ vysvětlila Iva Lánská.

Důvod, proč se město do dlouhodobé a nákladné revitalizace pustilo, je jasný. „Sídliště Orlická je místem s největší koncentrací občanů. Pro ně jsme chtěli vytvořit příjemné podmínky, zlepšit životní prostředí i parkovací možnosti,“ vysvětlil starosta.

O přidělení dotace na závěrečnou etapu se rozhodne do dubna. Potom by již mohly práce v terénu začít a do konce roku by se všechny změny měly realizovat.

Ve své dosavadní snaze bylo město velice úspěšné. „První etapu, při níž bylo vytvořeno dětské hřiště, hradilo město ze svých prostředků. Na následné dvě byla ale získána dotace od ministerstva pro místní rozvoj,“ dodala vedoucí odboru rozvoje města Dobrušky.

Na úpravách sídliště započala dobrušská radnice pracovat již v roce 2009. Sídliště z osmdesátých let totiž bylo dosti zanedbané a zdejší veřejná prostranství byla v podstatě nedokončena.

Po zmíněném hřišti, které místní dost postrádali, přišly na řadu další úpravy. V rámci druhé etapy bylo upraveno větší ze dvou prostranství, která mezi sebou uzavírají bloky panelových domů. Ve třetí etapě pak následovalo menší z nich. Úpravy trvaly až do sklonku loňského roku.

Autor: Michal Friček

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení