VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předškoláci půjdou k zápisu

Rychnovsko - Řečové dovednosti bývají u dětí často kamenem úrazu. Některé nedostatky je však možné do září odstranit.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Začínají zápisy do prvních třídFoto: Jolana Zeidlerová

Slavnostní okamžik, který je jistě významným krokem v životě celé rodiny, čeká v těchto dnech malé předškoláky na Rychnovsku. V sobotu 15. ledna začínají zápisy do prvních tříd základních škol.

Děti, které v průběhu tohoto školního roku oslaví šesté narozeniny, zažijí svůj velký den v podobě zápisu do základní školy, zvolené jejich rodiči. Které z nich v září zasednou do školních lavic, se teprve rozhodne. Někteří rodiče raději volí možnost ročního odkladu. Ten je v případě ovlivňujících faktorů, jako jsou například poruchy řeči, nezralost, doporučení pediatra či pedagogicko – psychologické poradny, velmi prospěšný. „Při zápisu se ukáže, jak jsou děti zralé a připravené na vstup do školy. Největší problém zatím vidíme v řečových dovednostech. Výslovnost dětí není obecně vzato stoprocentní. Do září ale zbývá ještě řada měsíců, kdy se mohou některé nedostatky odstranit, nebo dané dítě bude předškolákem i příští rok. Nic se neděje, do školy bude nakonec přijat úplně každý,“ uvedla výchovná poradkyně Základní školy Masarykova v Rychnově nad Kněžnou Radka Polívková.

Školy se na příchod budoucích prvňáčků právě v těchto dnech pečlivě připravují. Celý proces probíhá většinou formou hry. Rodiče by neměli zapomenout na rodný list dítěte a především dobrou náladu.

Většina škol přípravu zápisu a předškoláků samotných nepodceňuje. „Už loni jsme na četné žádosti rodičů připravili projekt s názvem Než se stanu školákem, kdy na náš pavilon každé úterý přicházeli předškoláci, aby se seznámili se školním prostředím, vyučujícími i se svými možnými spolužáky.
Práci organizujeme tematicky a velice se nám tento způsob osvědčil, proto jsme pokračovali ve velmi podobném duchu i letos. Ovšem náplň byla logicky nová, aby děti, které dostaly odklad školní docházky, nedělaly to samé znovu,“ prozradila za ZŠ Masarykova Radka Polívková. Péče byla však zaměřena i na rodiče. Ti si zvykli, že mohou své ratolesti přivést a využít hodinu volného času zcela pro sebe, a nebo zasednout v improvizované kavárně s malým občerstvením, přičemž jim pan ředitel či paní učitelky odpovídaly na veškeré dotazy, seznámili se též se školní budovou, která prošla výraznými změnami a podobně.

Poslední společná hodina před zápisem se nazývala Čtení pohádek. Děti byly rozděleny do tří skupin a každou si odvedla jedna z paní učitelek, které budou vyučovat v budoucích prvních třídách. V učebně poté četly dětem pohádku a ty na dané téma tvořivě pracovaly. Všechny skupiny se vystřídaly tak, že každé dítě mělo možnost poznat všechny učitelky.

Autor: Jolana Zeidlerová

13.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení