VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před bazilikou se tísnil s tisíci dalšími poutníky

Rychnovsko - Do Říma se vydal jako poutník, který chtěl prožít Velikonoční neděli, tedy Boží hod velikonoční, stejně jako několik tisíc věřících na Svatopetrském náměstí před bazilikou svatého Petra.

12.4.2012
SDÍLEJ:

Velikonoce v ŘíměFoto: Vojtěch Podstavek

Vždy, když jsem sledoval o Vánocích Urbi et Orbí s mší svatou v Římě, jsem si říkal, to bylo hezké tam být, když ne o Vánocích, tak na největší svátek křesťanů o Velikonocích.

Jsou prázdniny, proč se tam nevydat. Je to sice daleko, ale ne zas tolik, aby se tam nedalo dostat. V Římě jsem strávil čtyři dny Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu a Boží hod velikonoční. Při těchto slavnostech celebroval papež mše svaté. Na některé bylo obtížné se dostat, protože pro účast jste museli mít rezervovanou speciální vstupenku. Bez ní vás tam nepustili. Byly tady ale také slavnosti pro širokou veřejnost, pro každého, kdo chtěl přijít a zúčastnit se.

Byly to například křížová cesta před Koloseem nebo nedělní mše svatá na Svatopetrském náměstí. Na Velký pátek jsem navštívil křížovou cestu u Kolosea. Tuto tradici zavedl papež Jan Pavel II. Křížová cesta začínala procházením v koloseu, po čtvrtém zastavení vyšla před koloseum a zamířila mezi lidmi na vyvýšené místo, kde stál papež Benedikt XVI., a tam i skončila.

Při Bílé sobotě se konala noční vigilie neboli vzkříšení v bazilice sv. Petra. Během ní se křtilo a biřmovalo, trvalo to více než tři hodiny.

O Velikonoční neděli přišlo několik tisíc věřících na Svatopetrské náměstí. Lidé čekali před bránou v dlouhých řadách, aby byli co nejblíže a zajistili si tak nejlepší místa. Hned po projití bezpečnostními rámy se lidé doslova úprkem hrnuli do prvních řad. Na pořádek dohlížela švýcarská garda a místní italská policie. Na všech zmiňovaných slavnostech panovaly velké bezpečnostní kontroly, aby bylo zajištěno dokonalé bezpečí všech přítomných.

S odbitím desáté hodiny na věži baziliky sv. Petra nastoupila před oltáře a výzdoby švýcarská garda a vojenská kapela italské bezpečnostní jednotky. Nesmělo chybět námořnictvo, policie a mnoho dalších. Vstup do basiliky zdobily květiny, stromy, pruhy trávy. Vše vypadalo krásně a úhledně.

Mši vedl papež Benedikt XVI., po skončení vystoupal na prostřední balkon a v několika jazycích požehnal při Urbi et Orbí. V češtině zaznělo „Ježíš Kristus byl vzkříšen“.

V celém Římě panovala přátelské atmosféra, měl jsem se možnost seznámit s lidmi z různých zemí, například mladými dívkami z Bolívie nebo americkým farářem.

Vojtěch Podstavek

Autor: Redakce

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení