VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prchající nacisti ve zmatku ucpali silnici

Doudleby nad Orlicí - V sobotním vydání jsme přiblížili události, ke kterým došlo v obci v březnu a dubnu 1945. K dubnu se však vztahují i další zápisy v kronice. Například ten, který popisuje, jak byli zcela bezdůvodně 19. dubna 1945 na ulici v Kostelci nad Orlicí postřeleni dva zahradničtí učňové, Hanyků z Kostelce a Marků Jindřich z Doudleb.

27.4.2015
SDÍLEJ:

Pohled na zámek v Doudlebách nad Orlicí.Foto: archiv Deníku

 „Přehmat vzbudil v celém okolí veliký rozruch, který se projevil i na pohřbu obou chlapců ohromnou účastí veřejnosti," píše se v kronice. Další vybraný zápis, tentokráte ze 4. května 1945, zní: „Na témže místě u Záměle jako před týdnem vykolejen opět vlak, neboť okolí je k takovým akcím nejvhodnější."

Na obecním úřadě se 5. května schází revoluční národní výbor za předsednictví dosavadního starosty Františka Güttnera. „Před budovou obecního úřadu shromažďuje se občanstvo, hudba v parku vyhrává národní hymny a skladby," dokládá další zápis z kroniky, který je zmíněn v publikaci o Doudlebách nad Orlicí. Poručík Macourek a předseda revolučního národního výboru František Güttner pronášejí ke shromážděným projevy, načež se četní občané hlásí k pohotovosti. Odpoledne jsou zajištěni špiclové František Kubový a Stanislav Hrobař. Třetí, Antonín Hlaváč, z domu zmizel, dva jmenovaní jsou uvězněni v obecní šatlavě. Pak přichází zápis ze 7. května. „Státní silnice jest již v celé šíři ucpána všemi možnými dopravními prostředky ve zmatku a nepořádku prchajícího nacistického vojska. U revolučního národního výboru se přihlašuje jeden z udavačů Antonín Hlaváč když poznal beznadějnost úniku, a nechává se uvěznit." Další zápisy z kroniky, které jsou uveřejněny v publikaci, přineseme v příštích dnech.

Autor: Redakce

27.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení