VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední rozloučení v novém

Dobruška – Město bude mít smuteční síň.

14.10.2015
SDÍLEJ:

V ARCHITEKTONICKÉ SOUTĚŽI na dobrušskou smuteční síň zvítězil projekt královéhradeckého ateliéru architektury Šuda – Horský. Nový objekt bude stát před vchodem na městský hřbitov.Foto: Vizualizace

Po dvouletém martyriu dobrušské zastupitelstvo schválilo smlouvu s dodavatelskou firmou vzešlou z výběrového řízení, kterého se zúčastnilo devět stavebních společností.

Před nedávnem se ovšem názory na nutnost výstavby smuteční síně mezi zastupiteli velmi různily a vedly na veřejných zasedáních k vyostřeným diskuzím. V současnosti je už vše jinak.

„Bylo vydáno stavební povolení a dodavatelská firma by síň měla postavit do devětatřiceti týdnů od podpisu smlouvy oběma stranami, k němuž dojde v nejbližších dnech," přiblížil Deníku Petr Tojnar, starosta Dobrušky.

V současné době ještě běží lhůta, kdy se účastníci výběrového řízení mohou k jeho průběhu vyjádřit či podat námitky a připomínky.
V Dobrušce smuteční zařízení, jímž z větších měst v okolí disponují například Týniště nad Orlicí nebo Nové Město nad Metují, chybělo. Místní lidé k rozloučení se svými nejbližšími nejčastěji využívali rozlučkovou síň v nedalekém Bačetíně.

Budoucí stavba vznikne v sousedství městského hřbitova s dominantním kostelíkem sv. Ducha, který se proslavil účinkováním v kultovním českém seriálu F. L. Věk. „Bude stát u hlavního vchodu do hřbitova, napravo od nedávno vyasfaltované pěší stezky vedoucí od města. Součástí stavby bude také nová zpevněná parkovací plocha," upřesňuje dobrušský starosta.
Podle jeho slov vzešel požadavek na vybudování smuteční síně z besed se seniory a dalšími občany Dobrušky. Ve volebních programech některých politických uskupení figurovala výstavba síně už delší dobu.

Když se zastupitelstvo před dvěma lety začalo výstavbou zabývat vážněji, byla jednání velmi bouřlivá. Hlasy pro a proti se tehdy diametrálně rozcházely. Při prvním hlasování dokonce návrh na výstavbu neprošel. Oponenti mimo jiné argumentovali nedostatečným využitím zařízení, vysokými ekonomickými náklady či možností využívat obdobná zařízení v sousedních městech a obcích.
Letos už návrh prošel. „Hlavní důvodem, proč by rozlučková síň měla v Dobrušce stát, je ten, že jsme městem třetího stupně. Místní lidé si zaslouží, aby se mohli se svými blízkými rozloučit důstojně a především doma. Aby nemuseli nikam dojíždět."
Výstavba vyřeší 
i další problémy
S výstavbou smuteční síně se vyřeší hned několik problémů, které by v Dobrušce museli v nejbližší době řešit. „Dosavadní technické prostory na hřbitově, jako jsou márnice, toalety či technický sklad, jsou velmi zchátralé, takže by je čekaly nákladné opravy," vypočítává Tojnar. „Po dokončení stavby je soustředíme do jedné budovy, kde budou veřejnosti přístupné. Hlavním prostorem nové stavby však bude krásná rozlučková místnost se zázemím, navíc umístěná ideálně v bezprostředním sousedství hřbitova."
A co na někdejší protiargument ohledně nedostatečného využití zařízení říká starosta nyní? „Využitelnost obdobného zařízení nejsme schopni ovlivnit, ale pokud se jedná o provozní náklady, vše je spočítáno tak, že zařízení bude soběstačné. Nabídneme síň k používání všem pohřebním službám v okolí."
Budoucí stavba by měla stát okolo 13 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

Autor: Miroslav Sixta

14.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení