VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poškození značek stojí tisíce

Rychnovsko - Cena opravy jedné dopravní značky se pohybuje v rozmezí 1000 až 5000 korun.

15.9.2010
SDÍLEJ:

Dopravní značkaFoto: Lucie Růžičková

Že má člověk na silnicích myslet nejen za sebe, ale i za ostatní, je známá věc. Když si však řidič musí domýšlet i dopravní značky, to už může být nad jeho síly.

A přece je mnohdy nutné nespoléhat pouze na cedule, které jsou zdálky a pohodlně viditelné. Nezanedbatelný počet dopravních značek zahlédnou řidiči až na poslední chvíli, protože cedule leží zlomená, sražená nebo shozená v příkopu, popřípadě je ohnutá nebo jinak poničená. Pokud je značka v poničeném stavu nečitelná, řidiči pak neví, nač se mají za obzorem či zatáčkou připravit.

Takový problém se nyní často opakuje například na silnici před Solnicí, směrem od Dobrušky. V úseku, kde se řidiči nebojí jet rychlostí o mnoho vyšší než je 100 km/hod., stojí kvůli práci na vozovce dvě přenosné značky s omezením rychlosti na 70 a 50 km/hod. Častěji než na kraji silnice jsou však tyto značky k vidění v příkopu.

Problémem není pouze nebezpečí, které zničením značky vzniká, ale také neúspěšné hledání neznámých viníků a následné úhrady oprav cedulí z kapes obcí, tedy daňových poplatníků. „Viník se hledá těžko, i když existují světlé výjimky, kdy se policii podaří pachatele dopadnout. Cena opravy jedné značky se pohybuje v rozmezí 1000 až 5000 korun, záleží, zda je poškozen pouze symbol nebo i sloupek a patka,“ říká Miloslav Trejtnar, správce komunikací v Rychnově nad Kněžnou. Trejtnar dále uvedl, že ročně přijdou obec opravy značek až na 40 tisíc korun.

Velitel Městské policie v Rychnově nad Kněžnou Miloš Friml zdůraznil: „Viníka většinou odhalíme především díky kamerovému systému. Kromě vandalismu však může být poškození způsobeno i projíždějícím nákladním vozem.“

Správci komunikací na Rychnovsku se shodují, že kromě škod způsobených při dopravních nehodách dochází k poškození značek především po různých zábavách či diskotékách, kdy opilci bez zábran demolují obecní majetek. To potvrzuje i Zdeněk Fajfr, správce komunikací z Kostelce nad Orlicí: „S případy úplné demolice značek se naštěstí nesetkáváme tak často, ale cedule bývají občas posprejované nebo otočené.“

„Značky nacházíme poškozené zejména po různých akcích, jako je například konec školního roku nebo různé zábavy v okolí obce. Party lidí cestou z hospody značky ohnou nebo otočí. Cena opravy se liší, vždy záleží na tom, jde–li pouze o vynaložení práce na narovnání značky nebo je nutné sehnat materiál na opravu, potom je cena samozřejmě vyšší,“ sdělila k problematice Mirka Kašparová, vedoucí Technických služeb v Dobrušce.

Lucie Růžičková

15.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení