VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volání o pomoc v ulicích Rychnova

Rychnovsko - Osm lidí z deseti by vědělo jak pomoci zraněnému člověku v bezvědomí.

1.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Představte si, že ležím na zemi. Jsem zraněná a v bezvědomí. Nedýchám, nevíte, jestli mi bije srdce. Navíc vidíte, že mám tepenné krvácení. Co uděláte?

Umělé dýchání

S těmito slovy jsem se na ulici obrátila na starší paní. Chvíli vypadá, že uteče, ale pak si to rozmyslí a začne vzorně odříkávat: „Pokud nedýcháte, poskytnu vám umělé dýchání z úst do úst. Jestliže nebije srdce, udělám nepřímou masáž. Jestli jsou obnoveny životní funkce, položím vás do stabilizované polohy a budu kontrolovat průchodnost dýchacích cest. Tepenné krvácení se zastavuje tlakovým obvazem. Pokud ho nelze přiložit, ucpe se rána prstem.“ Můžu si oddechnout, s Adélou Bořkovou jsem v bezpečí.

Proplesknu vás

Pro změnu si vybírám mladšího muže. „Ježišmarjá, krev? No fuj,“ děsí se. Snažím se ho přesvědčit, že mi jde o život. „Tak asi bych vám dal nějakej obvaz no…ale u tepny to krvácí nějak rychle, tak nevím,“ snaží se. Připomínám, že jsem v bezvědomí. „No bóže, vás trochu proplesknu,“ má v tomto bodě jasno. Nakonec dodává, že by asi zavolal sanitku a čekal. Ta mi ovšem není při vážném poranění tepny moc platná. Druhý pokus bohužel končí smrtí.

Stále naživu

Po chvíli si přeci jen dodávám odvahy a vydávám se dál volat o pomoc. Tepenné krvácení a bezvědomí simuluji ještě před několika dalšími lidmi. S výsledkem mohu být spokojená, ve většině případů bych přežila. Jen dva lidé z deseti nevěděli, jak ošetřit tepenné krvácení. Jeden netušil, co dělat s člověkem v bezvědomí.

„Na tepenné krvácení je nejlepší škrtidlo,“ vysvětloval další zachránce Richard Zezulka. To by se však mělo použít až v případě, že selže tlakový obvaz. Mohlo by totiž spíše uškodit. „Zaškrcení stáhne hlavně měkčí žíly, takže krev nemůže například z končetiny odtékat zpět do těla. Přitom ale tak dobře nezastaví krvácení z tepny jako tlakový obvaz. Mnohokrát se stalo, že jsme po příjezdu záchranky škrtidlo sundali a krvácení se spíše zmírnilo,“ uvedl oblastní ředitel Zdravotnické záchranné služby Libor Seneta. Někteří z dotázaných mě tedy připravili o končetinu. Ale díky nim jsem stále naživu.

Se škrtidlem opatrně…

Zásady první pomoci popisuje oblastní ředitel Zdravotnické záchranné služby Libor Seneta.

Jak správně ošetřit zraněného v bezvědomí?

Prvním úkolem je zjistit, zda zůstaly zachovány základní životní funkce, pro laika by měl být určující dech. Pokud zraněný dýchá, znamená to, že mu i bije srdce. V případě, že zraněný dýchá normálně, je nutné ho uložit do stabilizované polohy, kdy nehrozí udušení zvratky nebo zapadnutí jazyka.

Jakou pomoc poskytnout v případě, že zraněný nedýchá?

Pokud nedýchá, nebo slyšíte, že dech je abnormální, je potřeba začít s resuscitací. U dospělé osoby se doporučuje třicet stlačení na dva vdechy. Chybou ale není ani stlačování bez vdechů.

Co dělat v případě tepenného krvácení?

Důležité je stlačit krvácející místo, nejlépe se k tomu hodí tlakový obvaz, ale je možné použít cokoli čistého. Škrtidlo se může použít pouze v případě, že nepomůže obvaz a nesmí být utažené déle než dvacet minut. Většinou ale stačí obvaz. Když použije škrtidlo laik, může i uškodit.

(luc)

Byli jste někdy v situaci, která vyžadovala poskytnutí první pomoci? S jakým úspěchem jste ji poskytli?

NE. Zatím jsem nemusel/a poskytovat pomoc.

100 %

ANO. Úspěšně jsem pomohl/a.

0 %

ANO. A nevěděl/a jsem co dělat....

0 %

Hlasovalo: 3

Anketa byla ukončena

1.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení