Záchranka se musí do patnácti minut dostat k pacientovi, který je v ohrožení života. Jde o minuty. Pokud sanita nezvládne kvůli terénu, pracem na silnici či jiným důvodům dorazit v limitu a člověk v tísni bojuje o život, pak dispečer vysílá leteckou záchrannou službu.


Pomoc každému


Na Rychnovsku tedy neexistuje místo nebo oblast, kde by lidé dopláceli na to, že žijí v příhraničí nebo daleko a nejsou v dosahu lékařské pomoci.
„V drtivé většině záchranka vyjíždí k interním záležitostem, tedy nemocem a potížím oběhového systému. Protože dispečink vyhodnocuje, kam vyšle Rychlou záchrannou službu, lze říci, že se hodně snížily případy, kde se vyjíždělo k lidem, kterým bylo pouze špatně, nikoli, že by bojovali o život,“ zdůraznil Radek Tesner, vedoucí lékař rychnovské Rychlé záchranné pomoci.
Úrazy na lyžích

V poslední době, právě díky zimní sezoně, měly sanity a jejich posádky plné ruce práce s úrazy lyžařů. „Spolupráce se zdravotníky je vynikající. Domluva funguje. My se snažíme pacientovi poskytnout první pomoc a dostat jej do míst, kde se dobře naloží,“ uvedl pro Deník Josef Šifra, šéf Horské služby Orlických hor.


„U lyžařů se nejčastěji jedná o zlomeniny končetin, komoce hlavy a další zranění,“ uvedl Tesner.
Šifra zdůraznil, že letošní sezona nepřinesla v Orlických horách úrazy, které by dostávaly zraněné přímo do ohrožení života. Na druhou stranu zdůraznil, že do boje mezi životem a smrtí může lehce zraněné dostat zapadlý jazyk a bohužel, ne včasná pomoc.


Lékárny?


„Na dostupnost lékařské pomoci si stěžovat nemůžu. Mě ale spíš naštvalo, kde brát léky. Myslela jsem si, že nějaká lékárna prostě o víkendu fungvat musí. Ovšem minulou neděli jsem nutně potřebovala vyzvednout léky pro svou dceru na recept z pohotovosti a nebylo kde. Manžel pak zajel do Hradce Králové. Jediná lékárna, která funguje i o víkendech, v rychnovském Tescu, měla totiž dovolenou,“ postěžovala si sedmadvacetiletá maminka Iveta Přibylová z Vamberka.