VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polští sousedé vítají volný pohyb osob

Východní Čechy - „Vschengenském prostoru jsme podle mého názoru už dávno. Myslím vás, kteří žijí vblízkosti české hranice,“ řekl nám včera Lecha Piotrowski zNowe Rudy, který přicestoval smanželkou nakoupit dárky pod vánoční stromeček do Náchoda.

20.12.2007
SDÍLEJ:

Tabulka, hraniční přechodyFoto: Archiv HD

Azvláště vtomto předvánočním čase se okresní město zaplnilo polskými občany, kteří přijeli nejen za nákupy, ale také se dobře najíst do zdejších restaurací. Většina znich vítá vstup obou zemí do tak zvaného schengenského prostoru. „Jezdím na Náchodsko pravidelně a myslím, že mě celníci na hranici vBělovsi už dobře znají. Vstup kvám byl vždycky bez problémů, ale je jasné, že teď, kdy se otevře hranice to bude mít ještě svobodnější rozměr,“ uvedl vnáchodské ulici Kamenice Dariusz Glondek zKłodzka.

Otevření hranic, které se uskuteční dnes úderem půlnoci, vítá iAgnieszka Svobodová. ta sice pochází zpolského Walbrzychu, ale provdala se do Jaroměře. „Stejně jako ostatní jsme přijeli do Náchoda za vánočními nákupy. Otevření hranic vítám. Je to další krkok ke svobodnějšímu pohybu lidí,“ myslí si. Úplným pohybem osob však příliš nadšený nebyl Adam Kuroņ zPolanice Zdrój, jenž právě čekal na oběd vrestauraci USlovana. „Trochu se bojím, zda to policisté zvládnou, protože úplné oteveřní hranic určitě využijí irůzné nekalé živly. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Mohli bychom nabrat zkušenosti vzápadoevropských zemích. Pokud vím, tam se prochází a projíždí hranicí bez problémů už řadu roků,“ domnívá se Kuroņ.

Tři skupiny hraničních přechodů

Hraniční přechody do Polska, které se vnoci otevřou dokořán, byly dosud rozděleny do tří kategorií. Šlo osilniční hraniční přechody, přechody určené výhradně pro malý pohraniční styk a přechody– turistické stezky. Největším silničním přechodem je Náchod– Kudowa Zdrój, dále Otovice– Tłumaczów, Starostín– Goliňsk a Srbská– Miloszów. Malý pohraniční styk se odehrával na přechodu Malá Čermná uHronova– Czermna. Návštěvníci zobou zemí využívali také turistické stezky Česká Čermná– Brzozowice, Malá Čermná– Czermna, Žďárky– Pstrązna, Machovská Lhota– Ostra Góra, Machovský kříž– Pasterka, Božanow– Radków, Janovičky– Głuszyca Górna, Ruprechtický Špičák– Łomnica, Zdoňov– Łaczna, Ruprechtický Špičák (vrchol)– Łomnica a Žďárky– Pstrązna.

Co to je schengenský prostor?

Schengenský prostor je území států, na jejichž společných hranicích nejsou vykonávány hraniční kontroly. Vnitřní hranice schengenského prostoru je možné překračovat na jakémkoliv místě a vkteroukoli denní či noční hodinu. Občan pouze musí být schopen vpřípadě potřeby předložit doklady potvrzující jeho identitu a státní příslušnost. Ochrana hranic se soustředí na tak zvané vnější schengenské hranice, což jsou pozemní hranice, mezinárodní letiště a mořské přístavy, a je doprovázena úzkou spoluprací členských států vřadě dalších oblastí. Česká republika, jako jedna zmála států spolu sRakouskem a Lucemburskem, bude mít vnější hranice jen na mezinárodních letištích, to znamená, že sousedí jen se státy schengenu. ČR se stane součástí schengenského prostoru na základě rozhodnutí rady EU, a to už zdneška na zítřek. Předpokládané datum pro zrušení ochrany vnitřních pozemních hranic je 1.ledna 2008a pro zrušení kontrol na letištích 1.dubna 2008.

20.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení