VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Pokusy na rodičích“ prováděly děti v sobotu v Mozaice

Rychnov n. Kn. - V Základní škole Mozaika se minulý týden vyučovalo i v sobotu. Jako každý rok se zapojili rodiče žáků a ti, kteří byli zvědaví na netradiční výukové metody.

19.10.2016
SDÍLEJ:

Pohádka O veliké řepě v první tříděFoto: Deník/K. Janečková

Základní škola Mozaika je úplně jiná než ostatní školy ve městě. Děti tu nesedí většinu vyučování v lavicích. Chybí tu i klasické zvonění, které by upozorňovalo na začátek a konec hodiny. Vzdělávání tu totiž funguje v takzvaných blocích.

Na inovativní metody ve školství zatím společnost není příliš zvyklá. Škola se proto snaží je přiblížit samotným rodičů i veřejnosti.
Jednou ročně musejí děti, učitelé a asistenti do tříd i v sobotu. A to aby v rámci akce „Otevřená sobota" vtáhli do dění i své okolí a představili mu svůj každodenní život ve škole.

„Zpočátku jsme pořádali otevřenou sobotu proto, abychom přitáhli nové zájemce o studium v Mozaice. Od toho ale v současnosti upouštíme. Nemáme kapacity na to, abychom každoročně přijímali okolo padesáti nových žáků. Snažíme se hlavně komunikovat s dětmi a jejich rodinami a touto formou mají rodiče možnost lépe porozumět konceptu a atmosféře školy," řekla Deníku ředitelka Mozaiky Kamila Zemanová Stieberová.

Zemanová připouští, že ne všem se v sobotu do školy chce. Nakonec ale dopoledne plné zajímavých aktivit i těm méně nadšeným rychle uteče. Vracejí se podívat i absolventi. Celou akci navíc personál Mozaiky plánuje na den, kdy se v Rychnově nad Kněžnou zároveň koná také výstava středních škol. Zejména starší děti a jejich rodiče tak mají možnost zvládnout vše v jeden den.

Na celé sobotní dopoledne měli učitelé jednotlivých tříd připravenou ukázku běžného vyučovacího dne, který zapadal do aktuálního měsíčního tématu. Právě měsíční téma je jedním ze základních znaků vzdělávacího programu „Začít spolu", kterým se v Mozaice řídí hlavně první stupeň. Na druhém stupni se žáci věnují více jednotlivým předmětům, které je nutné probírat odborněji a do hloubky. Témat se ale drží také. Tím říjnovým je podzim, který se dále po týdnech dělí na podtémata. Jak dodává Zemanová, každá třída se věnuje určité části podle náročnosti a obsáhlosti: „Prvňáčci se zabývají ovocem, zeleninou a zvířaty. Starší děti poznávají vše o vodě a půdě. A nejstarší provází výukou například hory, lesy a vše, co se v nich nachází a děje."

V první třídě, která takříkajíc praskala ve švech, byli všichni součástí pohádky O veliké řepě. Třídní učitelka Edita Janečková popsala dění takto: „Jednotlivé týmy dětí s rodiči měly za úkol podle nasbíraných písmen složit název pohádky. Podle obrázkové osnovy děj pohádky složili a ve skupinách převyprávěli. V kruhu jsme si potom příběh zahráli jako divadlo. Následovala sklizeň – v časovém limitu musely děti ve třídě nasbírat a roztřídit obrázky ovoce a zeleniny." Velký úspěch sklidily praktické ukázky – opravdovou řepu měli zúčastnění možnost ochutnat, červenou řepu využít jako razítka.

Pod vedením Michaely Bubeníčkové probíhaly v suterénu také zajímavé chemické pokusy.

Otestovat si rodiče mohli nezvyklé učební metody matematiky profesora Hejného. Například „Počítání s dědou Lesoněm" většinu nejdříve zarazilo. Po chvíli na porozumění ale už rovnice a nerovnice se zvířátky zvládali s přehledem. Nechybělo „krokování", pomocí kterého se děti na krokovacím pásu učí základní matematické operace. Při pohybu vpřed a vzad žáci lépe vnímají význam čísel. Podle učitelky Janečkové je u krokování pro ty nejmenší žáčky důležité, aby nejprve zvládli sladit rytmus počítání a pohybu. 

Školní den podle zásad "Začít spolu"

Ranní kruh je místo pro společné setkávání a sdílení.
Po ranním kruhu obvykle následuje společná práce.
Zpravidla po velké přestávce probíhá práce v centrech aktivit.
Nejčastější centra aktivit ve třídě Začít spolu: matematika, pokusy a objevy, jazykové hry, čtení, psaní, ateliér.
Po celém takovém vyučování se všichni opět sejdou v hodnotícím kruhu.
Na závěr tematického celku děti provádějí písemné sebehodnocení.

Autor: Kateřina Janečková

19.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení