Podepište smlouvu. Pojistné hradit nebudete, ty dva tisíce měsíčně za vás budeme platit my. Ačkoliv to zní jako nesmysl, jde o větu, kterou ve východních Čechách slyšely od zprostředkovatelů pojišťovny Kooperativa už stovky lidí.

Vyvoleným, kteří stojí na vrcholu pyramidy, vydělává statisíce korun. Vedení Kooperativy o tomto jednání prý neví. Lákají hlavně studenty V pojišťovnictví pracuje T.K. už několik let. Jeho jméno redakce zná, nekalé praktiky svých „kolegů“ však popsal Deníku jen s podmínkou, že nebude zveřejněno.

„Jsou v tom namočení hlavně studenti z Pardubic, ale masivně i z Hradce Králové. Slepě jako ovce s vidinou výdělku věří svým nadřízeným, že je všechno legální. Až se celý ten systém sesype, budou v koncích. Peníze, které získali na provizích a rychle je utratili, budou muset vrátit,“ uvedl náš zdroj.

Pojistné platit nebudete

Jak celý systém, který připomíná pyramidovou hru, vlastně funguje?

„Přijde za vámi známý s nabídkou investičního životního pojištění Perspektiva od Kooperativy. Zní to výborně, protože slíbí, že dva roky bude pojistné platit za vás. Ze smlouvy, kterou sepíšete, má provizi devět tisíc korun. Pokud měsíčně takhle uloví deset lidí, peníze se mu jen hrnou. Dva roky za vás jako klienta platí pojistné jen proto, protože právě do této lhůty by za zrušenou smlouvu musel získanou provizi vrátit,“ popsal T.K.

Protože by však s narůstajícím počtem klientů klesala i částka, kterou si na odměnách vydělal, obstará si tento zprostředkovatel pod sebe další lidi, kteří k podpisu smlouvu shánějí nové klienty a odevzdávají mu část ze své provize. Pokud zprostředkovatel přestane pojistné za klienty platit, bude dlužné částky vymáhat pojišťovna na klientech, ne na něm. Ve smlouvě je totiž jako plátce uveden právě klient. Domluva, že částky bude za pojištěného platit zprostředkovatel, probíhá totiž jen ústně.

Pojištění je jen zástěrkou

Představa rychle nabytých peněz přilákala do systému hlavně studenty, kteří o investičním pojištění Kooperativy nevědí téměř nic. Pouze lákají další klienty a sepisují smlouvy. Produkt Kooperativy tak vlastně slouží jenom jako zástěrka k získávání peněz.

„Navíc tihle lidé sice sjednávají skutečné pojištění Kooperativy, ale nemají k tomu žádné oprávnění. Pojišťovací zprostředkovatel i makléř musí mít certifikát České národní banky,“ řekl T.K.

Totéž potvrdil i mluvčí Kooperativy Marek Vích. „Člověk bez povolení České národní banky skutečně smlouvy sjednávat nemůže. Pokud se tak děje, je to problém. Také je možné, že se nejedná o nějaká rozsáhlá pochybení ve firmě, která pro nás pojištění zprostředkovává, ale pouze o chybu jedné z větví systému. Určitě však tento váš podnět prošetříme,“ uvedl Vích.

Vedení pojišťovny podle mluvčího o těchto praktikách neví. Podle zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích nesmí „pojišťovák“ klientovi poskytovat neoprávněné výhody finanční, materiální či nemateriální. Nejenže tedy smlouvy sjednává člověk bez oprávnění, navíc své klienty obohacuje tím, že pojistné platí za ně.

Podle tiskového mluvčího České národní banky Pavla Zúbka ani pojišťovací makléř nemůže jednat jménem jejich pojišťovny.

„Makléř nemůže vykonávat zprostředkova­telskou činnost jménem pojišťovny, ale smí ji zprostředkovávat pouze jménem svým. Pokud je placení pojistného makléřem součástí smluvního vztahu s klientem, není to nezákonné. Nezákonné by bylo jednání, kdyby makléř jménem klienta uzavíral smlouvy a platil pojistné, a toto s klientem sjednáno nebylo,“ uvedl Zůbek.

INFOGRAFIKA Rychnovský deník

Způsob obchodu, nebo pyramidový podvod?

Pyramidová hra je víceúrovňová struktura lidí, jejíž cílem je vydělat peníze na těch, kteří do systému připojí po nich. Výsledkem je to, že k zakladatekům pyramidy se valí peníze od lidí pod nimi. Čím je člověk výš, tím víc může na důvěřivcích pod sebou vydělat. Trh je však omezený a systém nemůže fungovat do nekonečna. Po poměrně krátké době se zhroutí.Existují však společnosti, které využívají obdobného systému, a nedá se říct, že se jedná o letadlo. Rozdílem je, že tyto firmy na rozdíl od pyramid prodávají nějaké produkty. V případě smlouvy o pojištění, kdy peníze platí zprostředkovatel, je však tato smlouva pouze nastrčenou zástěrkou pro získávání provizí.