Proti omezení počtu pohotovostí si v minulém měsíci nikdo z pacientů nestěžoval na kraji ani v nemocnicích, zjistila v anketě ČTK.

"Za měsíc, kdy nový systém funguje, jsme nezaznamenali žádné problémy u lékařů ani u pacientů. Neevidujeme ani žádnou stížnost," řekl ČTK mluvčí krajského zdravotnického holdingu Lukáš Pochylý. Ordinace pohotovostí jsou od října otevřeny na pěti místech o víkendech a svátcích od 8:00 do 20:00 hodin, lidé mohou také využít telefonní linku 841 155 155, na které se dozvědí o pohotovostních službách či mohou svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem.

"Linku využívá několik desítek lidí denně, většina chce vědět, kde se nachází nejbližší ordinace pohotovosti a jak má otevřeno," řekl Pochylý. Omezení počtu pohotovostí v Královéhradeckém kraji se netýkalo pohotovostí pro děti ani stomatologických ambulancí, lidé se závažnými zdravotními komplikacemi se mají i nadále obracet na záchrannou službu.

Potíže se změnou v systému pohotovostí v Královéhradeckém kraji nezaznamenaly ani jednotlivé nemocnice. "Po zrušení pohotovosti v Novém Bydžově na Hradecku, která spadala po naší nemocnici, nenastal žádný dramatický nárůst v počtu pacientů na pohotovosti v Jičíně. Za říjen jsme nezaznamenali také žádnou stížnost či problém s novým systémem pohotovostí," řekla ČTK ředitelka nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.

Kraj se pro omezení pohotovostí rozhodl kvůli nízkému vytížení některých ordinací a vysokým nákladům, roční úsporu úředníci kraje odhadli na 35 milionů korun. Záměr na omezení pohotovostí v kraji kritizovali na jednání zastupitelstva pouze krajští zastupitelé za KSČM, kteří navíc požadovali, aby pohotovost fungovala také ve všední dny odpoledne.