VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podbřezí ve světle času

Podbřezí - Skutečný rok založení osady Podbřezí není doložen. Dle prvních písemných zpráv můžeme soudit, že to bylo již během 14. století, kdy je doložena existence tvrze s hospodářskými budovami v místě dnešního zámeckého areálu Skalka.

25.10.2009
SDÍLEJ:

Podbřezí, židovský hřbitovFoto: Rychnovský deník

Umístění jednotlivých obydlí ani jejich počet není znám, ale zřejmě to bylo pod vrcholkem porostlém březovím, což dalo vznikající vsi i název – Podbřezí. Je jediná toho jména v naší republice. Od 17. století žila v obci silná židovská komunita. Již od počátku zde žili drobní řemeslníci se zemědělským zázemím. Na Zlatém potoku bylo vybudováno několik mlýnů a potok byl využíván i pro bílení pláten. V 18. století byl zámek přestavěn do dnešní podoby a v jeho vlastnictví se vystřídalo několik rodů. V obci vždy probíhal čilý obchodní ruch. První číslování chalup proběhlo v roce 1740. Kronika obce Podbřezí má svůj začátek v roce 1825. Rok 1848 je rokem založení správní Obce Podbřezí. V roce 1863 byla uzavřena pro nedostatek žáků židovská škola u synagogy. Zámecký kaplan p. Rozínek byl jmenován v roce 1866. Šenk u Dostálů se datuje rokem 1887.

Největší známá povodeň byla v roce 1880. Zdejší skalecká škola byla postavena v letech 1896-97. Kolem roku 1900 navštěvovalo tuto školu 220 dětí. Výstavba rodinných domků v části Hadí Konec se začíná rokem 1911. Lipka svobody u synagogy byla vysazena v roce 1920. Rok 1923 byl skonem p. Rozínka, ve Lhotě se začal stavět hostinec U Kašparů a začíná se psát lhotecká kronika. Poslední pohřeb na židovský hřbitov se uskutečnil v roce 1924. V roce 1925 se buduje v obci telefonická síť.

V roce 1926 se začal geologický průzkum předpokládané přehrady nad židovským hřbitovem, je přestavěna hospoda U Dostálů do dnešní podoby a zaniká hospoda U Moravců, objevilo se první rádio v obci a v obchodě Františka Abela byla zřízena veřejná telefonní stanice. V roce 1927 začíná elektrifikace obce a v roce 1928 byl postaven pomník obětem z I. světové války.

Původně byl umístěn pod zámkem naproti škole, v roce 1999 byl přestěhován na náves. V roce 1951 se realizuje přístavba k synagoze, kde je umístěn národní výbor a později i pošta. Ve Lhotě se staví dům pro potřeby tamní obce v letech 1952 - 1953. První televize v obci je zaznamenána v roce 1955. V roce 1957 jsou k budově školy přistavěny nové WC. JZD je založeno během roku 1958. V letech 1958 – 1960 byla postavena budova hasičské zbrojnice v Podbřezí na návsi a dochází ke sloučení obcí Podbřezí a Lhoty. V roce 1961 je v Podbřezí uveden do provozu veřejný vodovod. V roce 1968 byly vysázeny dvě lipky svobody u obchodu v Podbřezí. Samostatnost obce zanikla v roce 1976, kdy došlo ke sloučení s Dobruškou.

V roce 1983 byla na školním hřišti postavena nová budova se sociálním zařízením a pro lední hokej zřízena plocha s mantinely. Tentýž rok bylo realizováno vytápění základní školy akumulačními kamny.

(op)

25.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení