VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod novou vrchností Kolovraty-Libštejnskými

Když vzpomínky vyprávějí: 29. díl:  Rovné – Na prahu 18. století mohli naši předkové říkat, že pracují na skutečné pány.

2.8.2014
SDÍLEJ:

Pohlednice zachycuje obec v dobách minulého století. Tehdy víska měla jen několik málo domů. Foto: Archiv Jana Škody

Rovné – Na prahu 18. století mohli naši předkové říkat, že pracují na skutečné pány. Kolovrati Libštejnští patřili k nejvýznamnějším osobnostem v politice říše. Předchůdce František Karel působil i v mezinárodní diplomacii. Na jeho zásluhy navázal Norbert Leopold, císařský vyslanec ve Španělsku. Ale zvelebil i rychnovské sídlo, přestavěl zámek, zřídil tu i gymnázium. A ke svému rodovému rychnovskému panství přikoupil několik dalších okolních. Černíkovické panství (stále vedené účetně zvlášť) bylo jedním z přidružených v kolovratském fideikomisu.

Pěšky hodinu a půl

Výkaz z roku 1713 nám sděluje, že zámeček v Černíkovicích je vyhořelý a neobydlený. Panské hospodářství je zato v plném provozu. Má poplužní dvory v Černíkovicích, v Třebešově, v Bílém Újezdě, ve Lhotě, v širém poli dvůr Slavinec a dvůr Ostrov. Jen dvůr v Mastech a horský v Deštném byly zrušeny a jejich pozemky dány za činži v užívání tamním poddaným. Panských dvorů tedy hustě, všechny ale v nižší polovině domény. Do nejbližšího mají z Rovného půl druhé hodiny pěší cesty. Do panských lesů na lesní robotu také nebylo zrovna blízko, protože ty nejbližší teprve dorůstaly – Šimonovský po zkáze vichřicí, Syrovec po vyrubání.

Sumou činila pole černíkovických dvorů 2000 korců, ladem bylo ponecháno méně než 500 korců, panských luk bylo na 350 korců, lesům nechybělo mnoho do 2000 korců, ale sotva třetina lesů vysokých, většina lesů na horách byla zničena. K hospodářství dále patřilo 17 rybníků a v Černíkovicích bažantnice. Deset mlýnů bylo rovnoměrně rozloženo, při mnohých funguje pila, Rovenským jsou nejbližší dva mlýny u Dobrého. Daní podrobený výnos panství (samozřejmě z majetku poddaných, panská půda byla prostá daně) se páčil na víc než 5000 zlatých rýnských, v tom zahrnuta robota, oceněná na 1363 zlatých. (Ovšem o něco menší sousední panství častolovické je oceněno na víc než trojnásobek. Leží totiž převážně v nížině.)

Dva tisíce poddaných

Zkusíme odhadnout, kolik poddaných toto panství zahrnovalo. Máme k dispozici, kolik duší vedla v péči fara v Bílém Újezdě, jediná na panství. Odečteme-li vsi skalické a jednu opočenskou, které sem byly rovněž přifařeny a odhadem přičteme děti, pak nám vychází, že Černíkovicím podléhalo asi 2000 lidí. Z obcí při filiálním kostele sv. Petra a Pavla v Dobrém bylo přímo v Dobrém asi 470 obyvatel, v Hlinném 260, na Vošetnici asi 100, v Rovném také ke stu, na Lomech 50. Zatížení robotou není nijak mírné, je naopak těžké. Všichni rolníci, sedláci s potahem, zahradníci pěšky, robotují po celý rok tři dni v týdnu. Se sedláky z Hlinného vyjíždějí vždy v jedné koloně sedláci z Vošetnice a z Lomů. Rovenští se zase přičleňují k sedlákům z Dobrého.

Čtyři sedláci zapřahají po páru koní, sedm po jednom koni, čtyři po dvou volech, sedm po jednom volu. Rovenským je přikázána robota jednospřežní, ti s páry jsou z Dobrého. Zároveň se vydává zástup pracovníků na robotu ruční. (Ze vsí horských, z Mnichové a velice lidnatého Deštného, je zde 82 stavení, se vodí jen procesí pěších robotníků, hlavně do lesů.) ⋌⋌Jan J. Škoda

Autor: Redakce

2.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení