VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planťáci: Rodinný život 
a nerovná manželství

Rovné –  Každé rolnické hospodářství bylo hospodářstvím rodinným a jeho jádrem byl manželský pár. Jeho mužská „hlava" vystupovala jako vlastník domu či statku.

14.6.2014
SDÍLEJ:

OtazníkFoto: redakce

Do manželství se obvykle spojovaly dvojice stáří k sobě přiměřeného, žena bývala častěji o něco mladší. Ale manželství věkem značně nerovná se také neuzavírala nijak zřídka.

Bereme-li za přiměřený ještě rozdíl do deseti let, pak v sledovaném rajonu (propátral jsem 16 pohorských vsí 1651) v každém pátém manželství byl rozdíl mezi partnery značnější.  Z 240 párů bylo 47 takto nerovných.

Dobře v každém desátém manželství činil rozdíl nejméně dvacet let (26 případů). Příkře nerovná bývala hlavně manželství vdovců a vdov a ovdovělých bylo v tom čase bídy a umírání dost. Usedlost nesměla zůstat bez hospodáře a statek s polem nebo alespoň slušná chalupa není k zahození, třeba i s dědkem nebo bábou, pořád lepší než potloukat se po službách nebo po podružích.

Žádanější jsou pravda bohatší statky pod horami, tam jsou manželství šedesátníků vdovců s třicátnicemi ještě častější. Ale i tady v horách třeba v Tisu má osmdesátiletý zahradník Michal Ops ženu osmadvacetiletou a má s ní tři děti do desíti let, vedle v Janově je třicetiletá Mariana oddána osmdesátiletému domkáři na obci Fojtovi a dala mu už také dvě děti. V Bystrém má v sedmdesáti tři děti s třicetiletou Jakub Neckář, také domkář, ale možná řemeslník.

Osmdesátiletý s čtyřiatřicetiletou v Borové, ba osmdesátiletý s šestadvacetiletou v Hlinném. Je to Kryštof Langr s Barborou z hrabství Kladského.

U ožebračeného strýce toho slavného mlynáře, který svolával lid do rebelie, získala domov cizopanská služka z Kladska.
Mimochodem – samotný Jíra Dlouhý-Langr měl druhou ženu o 21 roků mladší, o málo starší než jeho nejstarší syn, když prchali před novým protivenstvím proti víře za hranice, na poslední chvíli před příchodem komise 28. dubna 1651.

Nu a ten, kdo by byl široko daleko naprosto nejstarší, kdyby těch 98 roků nebyla chyba v zápise, sedlák Jan Sova v Dobrém čp. 43 hospodaří se ženou čtyřicetiletou, děti arci nemají, ale vzali za své dva sirotky, Jiříka Skřivánka a Aničku Zajčku.

Rovenský Lukáš Jakubičků, mladý muž staré selky, patří k poněkud řidším opačným případům. Jíra Novák ve Sněžném, asi bývalý čeledín, je nyní stár čtyřicet let a jako muž sedmdesátileté selky je sedlák, ano i konšel při vrchní rychtě.

Na nejlepším vošetnickém selském majetku je sedláku Janu Netíkovi zapsán věk 39 roků, jeho ženě Dorotě 77 roků, to se ovšem přiženil vdovec k vdově (chalupník k staré bezdětné selce) a přivedl si na statek své děti, ale přijali ještě další dvě děti sirotky a podruhyni.

Připomínám snad zbytečně obšírně takovéto zvláštní páry, ale pochopili jsme tím, že v těžké době nevedla k sňatku hlavně láska, ale častěji starost o existenci, o střechu nad hlavou, o chleba.

Jan J. Škoda

Autor: Redakce

14.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení