VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planťáci: Na nové panství s novým pánem

Rovné – Naše vsi byly odlehlé, neležely na frekvenci, velké bitvy třicetiletí války se tu neodehrávaly, armády plundrovaly města a kraj pod horami, k nám asi zabrousily jen zbloudilé tlupy nebo zlotřilí potulní dezertéři.

18.5.2014
SDÍLEJ:

Pohlednice zachycuje obec v dobách minulého století. Tehdy víska měla jen několik málo domů. Foto: Archiv Jana Škody

Hory také celkem unikly morovým epidemiím, které kosily Hradecko. Ale obecný rozvrat, bída, neúrody, kontribuce a rekvizice podlomovaly chabou sílu horáků. A hranice ubožácké, ale přece jen svobody v Kladsku a ve Slezsku byly na dosah. Kdo zůstával, toho opravdu držela jen příchylnost k rodné půdě a úporně živená naděje, že Bůh nedá zhynouti svým věrným a že se ještě všechno v dobré obrátí..
Mezitím došlo i na výsostný post pánů Trčků.

Syn pana Jindřicha Adam Erdman Trčka byl, jak známo generálem císařského vojska pod generalissimem Valdštejnem, spolu s ním obdařen císařskou přízní a spolu s ním upadl v nemilost a v Chebu byl zavražděn. Obrovské statky Trčků propadly konfiskaci a připadly jiným císařovým milcům přišlým ze všech končin Evropy.
Náchodské panství obdržel generálův zrádný kolega Piccolomini, opočenské získal Rudolf Colloredo. Avšak od tohoto rozsáhlého panství bylo odděleno sedm pohorských a horských vsí, aby se přilepšilo menšímu z obdarovaných oficírů, Heinrichovi Kraftovi z Lamersdorfu, plukovníkovi kyrysníků. Dobrý, Hlinný, Rovný, Vošetnice, Lomy, Mnichová a Deštný tedy připadnou od roku 1636 k panství Černíkovice.

Bez tohoto přídavku to bylo panství drobné, mělo jen pět vesnic v podhorské poloze (Třebešov, Domaším u Rychnova, Černíkovice, Byzhradec a Hrošku), z dalších šesti mělo jen část mělo jen část nebo jen jednotlivé usedlosti. Naše pohorské vsi s tímto jádrem  přímo nesouvisely, byly od něho odděleny vesnicemi, náležejícími drobným doménám, Kvasinám a Skalce.
Naproti tomu ty pohorské vesnice, které zůstaly Opočnu a Náchodu, utkvěly v jiném postavení. Byly jen chudým přívažkem v panstvích velmi rozsáhlých a bohatých, páni z nich velké kapitály mačkat nepotřebovali.

Opočenskému panství Colloredů zůstala 4 města a 77 vesnic. Piccolomini panoval z Náchoda 5 městům a 71 vsím.
Nový pán Rovenských plukovník Kraft neuměl ani slovo česky, i úředníky si přivedl německé a v ryze českém prostředí úřadoval německy. (Piccolomini i Colloredo, ač také cizinci, si ponechali Trčkův personál a vedli knihy česky.)

Tahle jazyková stránka konečně nebyla pro poddané nejdůležitější, poddaný přece nechodí s pánem besedovat ani koukat do jeho knih a obrist Kraft byl spíš pánem opatrným než zlovolným. Pochopitelně měl zájem, aby se dopočítal lidí a poplatníků a citlivých míst se raději nedotýkal.

Jan J. Škoda

Autor: Redakce

18.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení