VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plamínek štěstí a naděje se opět rozsvítí

Rychnovsko – Přestože vlakem plamínek štěstí a naděje do okresu nezavítá, nebudou o Betlémské světlo ochuzeni ani lidé na Rychnovsku. Rozdávat se bude hned na třech místech.Stejně jako každý rok si budou moci se svou lucerničkou anebo svíčkou přijít lidé připálit Betlémské světlo 23. prosince do Rychnova, Opočna a na Štědrý den do Záměli.V okresním městě se už stalo tradicí, že místní skauti „rozdávají" plamínek na Starém náměstí ve vratech vedle lékárny. „Všichni jsou zváni. Rádi bychom příchozí také obdarovali malým kalendářem či obrázkem," prozradil Petr Jung, který má akci v Rychnově na starosti. Zavítat na náměstí mohou lidé od 13 do 16.30 hodin.

20.12.2013
SDÍLEJ:

Betlémské světlo v Náchodě. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

To v Opočně se bude Betlémské světlo rozdávat hned několikrát. „Zapálit si svíčku a odnést si domů Betlémské světlo budou moci lidé už 22. prosince během Rybovy vánoční mše v kostele Nejsvětější trojice. Následující den poté najdou lidé plamínek v informačním centru a to od 8 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin. Kdo by nestihl ani tento okamžik, může si světlo odnést domů také z půlnoční mše v kostele Nejsvětější trojice," objasnila za opočenské skauty Marie Vojtíšková.

BETLÉMSKÉ SVĚTLOSnahou každého světla je prozářit tmu…
Takhle nějak si to museli říkat i pracovníci rakouského rozhlasu v Linci, když v roce 1986 přemýšleli, jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti, nazvanou Světlo ve tmě. Mohla je také inspirovat pověst italského města Florencie. Římský papež Urban II. (1088-1099) vyzval v té době evropské rytíře, aby zorganizovali válečnou výpravu do Palestiny a osvobodili od mohamedánů především Betlém a Jerusalém – rodiště a hrob Ježíše Krista. Podle červených křížů, které si připevňovali na oděvy, se jim proto začalo říkat „křižáci". Dalo se na ni najmout i několik mládenců z Florencie. Jeden z nich při odjezdu přísahal, že když výpravu přežije a vrátí se, donese do rodného města plamínek ohně z věčného světla, které hoří v Betlémské basilice. Málokdo mu tehdy věřil.
Po několika letech, těsně před Vánocemi, se před branami města objevilo několik otrhaných a zubožených postav, v jejichž čele šel jeden s hořící svící. Těžko v nich Florenťané poznávali svoje syny, kteří před lety odešli 
z domova do války proti mohamedánům. Všichni ale přísahali, že plamínek na svíci, kterou nesli, je skutečně přímo z Betléma. Ochránili ho v každém počasí, vezli ho po souši i po moři, jen aby splnili svůj slib. Ve středověku 
to tak bylo první a zároveň poslední Betlémské světlo.
A nápad byl na světě! V té době nikdo z nich ovšem netušil, že za pár let se z tohoto nápadu zrodí jeden z novodobých vánočních zvyků.


Šťastná hodinka se uskuteční také v Hostinci Karla IV. v Záměli. Tady se Betlémské světlo rozhoří mezi 10 a 11 hodinou. Návštěvníci se však mohou těšit také na vánoční příběh. Ten se jim odehraje před očima. „Živý betlém s malým Ježíškem, Pannou Marií a Svatým Josefem bude k vidění také za přítomnosti andělů a zpěvu koled. K ochutnání bude medovina i Floriánkův mls," láká na akci Marie Červinková ze sdružení Má vlast, které se o hostinec stará a snaží se oživit jeho tradici.

„Přijďte se na chvíli zastavit a prožít sváteční okamžik za přítomnosti andělů, sousedů, známých i náhodných kolemjdoucích," dodává Marie Červinková. ⋌(sir)

Autor: Silvie Špryňarová

20.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení