VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památky obnoví, budovy po armádě zbourají

Rokytnice v Orlických horách - Rokytnice letos rozpočet stahovala. Podle starosty totiž situace ve státě kopíruje situaci v obcích.

11.5.2012 1
SDÍLEJ:

PŘEMĚNA BÝVALÉ SÝPKY v Muzeum Orlických hor začala už na konci minulého roku. Dokončena bude příští rokFoto: Deník/Michal Friček

Jednoznačně největší letošní investicí je pro horské město stavba Muzea Orlických hor z bývalé sýpky. Za ni město zaplatí asi dvacet pět milionů korun.

„Máme ale úvěr, který si předplatíme a hned dostaneme peníze ze zaplacené sumy," řekl starosta Rokytnice Petr Hudousek. Není to tedy tak, že by celou částku muselo město ze svého rozpočtu zaplatit najednou.

Nyní je výstavba ve fázi výkopů. Všechny práce se točí kolem základů budovy a zpevňování objektu.

„Scelují se konstrukce a pokládají se podlahy. Až se vymění střešní krytina, tak se objekt vyplynuje, kvůli dřevu," řekla Jana Gärtnerová z rokytnického stavebního úřadu, podle níž by stavba měla být hotová příští rok v květnu.

Návštěvníci se ale do muzea podívají asi až o rok později, protože po předání stavby se musí nainstalovat expozice.

Zhruba čtyři sta tisíc korun z rozpočtu města padne na vybudování bezbariérového přístupu do zdravotního střediska.

„Jedná se o stavbu asi za devět set tisíc korun. Půl milionu činí dotace," vysvětlil Petr Hudousek, podle kterého je výstavba asi v polovině. Invalidní lidé se tak po nové rampě budou moci projet už v půlce června.

Dále Rokytnice investuje do opravy a údržby památek, jelikož má městskou památkovou zónu.

Spolufinancuje tak například obnovu fasády kostela na náměstí, u kterého se nejprve opraví věž. Městu z rozpočtu ubude zhruba sto dvacet tisíc korun, přičemž celková cena je asi šest set tisíc.

„Také jsme získali dotaci na obnovu střechy železničního muzea. Ta přijde na 270 tisíc, přičemž 230 tisíc jde ze státního rozpočtu, jelikož se jedná o kulturní památku," objasnil Petr Hudousek.

Část peněz přišla i na opravu chodníků a komunikací. Jejich rekonstrukce ale ještě letos nekončí. Spíše se však bude jednat o údržbové práce.

Pokud vše půjde dobře a město obdrží dotaci, na podzim by chtělo začít likvidovat nevyužité budovy po ruské armádě v kasárnách.

„Zatím ještě ale dotaci schválenou nemáme. Pokud ji získáme, využili bychom ji celou letos. Zbývající prostředky ve výši asi 1,4 milionu korun bychom doplatili z vlastního rozpočtu v příštím roce. Budeme se modlit, aby bylo schváleno rozpočtové určení daní, díky kterému bychom tyto prostředky v rozpočtu určitě měli," přeje si starosta.

Na podzim se rovněž postaví nová naučná stezka k opevnění, protože na Rokytnicku je jedno z nejvíce dochovaných opevnění v republice. Povede z Panského pole na Anenský vrch po nejatraktivnější turistické cestě, která bude nově lemovaná informačními tabulemi.

„Opevnění jsme spolu s několika dalšími dostali bezplatně od armády," přiznal Petr Hudousek.

Letošní rozpočet je podle starosty vyrovnaný, stejně jako je tomu už řadu let.

„Letos jsme však rozpočet stahovali dost úsporně, protože neočekáváme žádný nárůst příjmu z daní. Situace ve státě kopíruje situaci v obcích. Pokud stagnuje hospodářství, tak je tomu tak i u rozvoje měst a obcí," dodal.

Největší letošní investice

Rozpočet města Rokytnice v Orlických horách je vyrovnaný.

Počítá s částkou 26 661 70 0 Kč.

Jednoznačně největší investicí je stavba muzea Orlických hor z bývalé sýpky

Bezbariérový přístup do zdravotního střediska

Oprava a údržba památek – obnova fasády kostela či obnova střechy železničního muzea

Opravy chodníků a komunikací

Město má podanou žádost na likvidaci nevyužitých budov po ruské armádě (demolice by se doplatila až z rozpočtu 2013)

Výstavba naučné stezky k opevnění

Další výdaje:
činnost místní správy 6 mil. Kč
odpady 2, 7 mil. Kč
ZŠ a MŠ 3, 4 mil. Kč
technické služby 2, 1 mil. Kč
Splátky úvěrů 1, 8 mil. Kč

Autor: Kamila Císařová

11.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení